Leijonat teki pronssipelissä Slovakiasta silppua – Leijonille kahdeksas olympiamitali kaulaan
Leijonat pokkasi Milanon olympiaturnauksen pronssimitalit jyräämällä Slovakian kumoon pronssiottelussa maalein 6-1.
Leijonien olympiaturnaus päättyi mitalijuhliin, kun Antti Pennasen Leijonat kaatoi pronssiottelussa komeasti 6-1 (1-0, 1-1, 4-0).
Ottelun numerot repesivät kolmannessa erässä, kun Slovakia lähti jahtaamaan Leijonien johtoa 1-4-tilanteessa ilman maalia.
Leijonat joutui lähtemään ottelun ilman varakapteeni Mikko Rantasta. Rantanen loukkaantui perjantaisen Kanada-ottelun kolmannessa erässä. Vamma tutkitaan tarkemmin Rantasen palattua Dallas Starsiin.
Rantasen jouduttua jättämään pronssiottelun väliin, uuden ykkösketjun muodostivat Sebastian Aho, Artturi Lehkonen ja nuori Oliver Kapanen. Ketju oli Leijonien paras lauantain ottelussa.
Suomi sai otteluun vahvan alun. Kun erää oli pelattu seitsemän ja puoli minuuttia Miro Heiskanen laukoi kiekon viivasta kohti Slovakian maalia, jossa kolme Leijonien pelaajaa oli puristamassa kiekkoa maaliin.
Maalintekijäksi merkittiin lopulta Aho ja syöttäjiksi Lehkonen ja Heiskanen, mutta Kapasen maila oli myös välissä.
Suomella ei ollut erässä pelillisesti juurikaan hätää. Leijonien vahvaa erää kuvaa se, että Suomi voitti laukaukset 10-6.
Suomi pääsi erän lopussa ylivoimalle, kun Oliver Okuliar otti kiinni pitämisestä kakkosen 26 sekuntia ennen erän loppumista.
Suomi ei saanut ylivoimalla ihmeitä aikaan. Kun Okuliar palasi kehiin, ote siirtyi Slovakialle. Slovakian painostusta auttoi se, että Erik Haula nosti kolmen minuutin pelin jälkeen kiekon verkkoihin ja sai pelin viivyttämisestä kakkosen. Leijonat kesti kuitenkin ylivoiman, mutta mylly pyöri edelleen Slovakian komennossa.
Kesken Slovakian painostuksen iski yllättävä salama, kun Haula kiskaisi viivan kulmalta terävän laukauksen Slovakian maaliin. Laukaus yllätti täysin Samuel Hlavajin. Hlavaj haparoi jo perjantaisessa välieräottelussa USA:ta vastaan, eikä Haulan laukauksen päästäminen nostanut luottamusta häneen.
Slovakia oli toisessa erässä vahvempi, mutta se sai kavennusmaalinsa erän lopussa halvalla, kun rännikiekko pomppasi kaukalon päätyrakenteista suoraan Tomas Tatarille. Tatar kiitti ja kumarsi ja nosti kenttämestarin lahjan rystyltä ohi Juuse Saroksen.
Slovakia voitti toisen erän laukaukset 15-12.
Kolmannessa erässä Leijonat löi isoa halkoa uuniin heti erän alusta lähtien. Slovakia joutui paineen alla rikkomaan ja se sai kaksi kaksiminuuttista. Pavol Regenda otti kaksiminuuttisen huitomisesta ja Adam Ruzicka kampituksesta.
Regendan jäähyn aikana Kapanen kolautti kiekon tolppaan, mutta Ruzickan jäähyn aikana edes raudat eivät enää pelastaneet Slovakiaa. Ajassa 8.27 Roope Hintz jatkoi Heiskasen ja Eeli Tolvasen esityön jälkeen kiekon ohi Hlavajin.
Vain 42 sekuntia myöhemmin Slovakian päädyssä helisi jälleen, kun Kaapo Kakko kiskaisi Leijonien neljännen osuman.
Ottelu ratkesi lopullisesti, kun Slovakia veti Hlavajin vaihtoon ja Joel Armia iski Roope Hintzin syötöstä numeroiksi 5-1. Haula löi tyhjiin loppunumeroiksi 6-1 Armian ja Rasmus Ristolaisen syötöstä.
Olympiamitali on Leijonien historian kahdeksas olympiamitali. Ensimmäinen mitali tuli Calgaryssa 1998 ja viimeisen ennen Milanoa neljä vuotta sitten, jolloin Leijonat voitti Pekingissä olympiakultaa.
”Loistava fiilis. Eilisen tappiopelin jälkeen keskusteltiin lyhyesti. Oli olo, että nyt tulee vahva Leijona jäälle. Tokan lopun maali menasi heilauttaa ottelua. Erityisesti olen Hintzin puolesta olen iloinen, että sai tehtyä maalin. On tehnyt paljon näkymätöntä työtä”, päävalmentaja Antti Pennanen sanoi HBO Maxilla.
”Nautin tästä tunnelmasta ja tästä tiimistä, joka oli päivästä yksi asti hyvin yhtenäinen”, valmentaja lisäsi.
Suomen menestyksen tae oli Juuse Saros maalillaan.
”Siisti fiilis. Slovakia ei tehnyt tätä helpoksi. Oli ennakkoluuloton ja vauhdikas ottelu. Tiukka peli oli. Numerot lopussa valehteli. Slovakia pelasi hyvin”, Saros kommentoi HBO Maxilla.
”Ei ikinä tiedä tuleeko tällaisia saumoja pelata ja oli kunnia pelata koko turnaus. Jätkät pelasivat sitoutuneesti edessä. Meillä oli luotto, että voisimme voittaa koko turnauksen, sen vuoksi edellinen tappio kirveli niin kovasti”, Saros selvitti.
”Pystyin luottamaan omaan tekemiseen ja koetin myös nauttia turnauksesta. Siistit pari viikkoa ollut”, veskari lisäsi.





