Neljä komeettaa on ravistellut miesten Superpesiksen tämän kauden lukkarimarkkinoita

Hyvinkään Tahkon Petteri Alanen on ollut alkukauden aikana silkkaa terästä.

Pesäpallo

Neljä komeettaa on ravistellut miesten Superpesiksen tämän kauden lukkarimarkkinoita

Miesten Superpesiksen alkukausi on nostanut otsikoihin neljä lukkarikomeetta - yhden keltanokan, kaksi läpimurtautujaa ja yhden huipulle palaajan.

Pekka Arffman
TEKSTI Pekka Arffman
JULKAISTU 26.5.2026 | KUVAT All Over Press

Kokeile upouutta TaikaSpinniä. Voit voittaa Taikapyörästä 500 ilmaista kierrosta ja jopa 5000 euroa riihikuivaa rahaa!

Miesten Superpesis-kauden avausviikot ovat nostaneet valokeiloihin neljä joukkuetta.

Imatra on ylittänyt kaikki odotukset kaatamalla Mansen kahdesti, Hyvinkää on voittanut kärkiseuroista jo Mansen ja Vimpelin, Kempele on korjannut uhkaavan kurssinsa kuin taikaiskusta ja Joensuu on noussut hyvään vireen myötä sarjan piikkiin.

Näiden kaikkien neljän seuran tarinoita yhdistää sama muuttuja – lukkarit.

Imatran Pietu Vesterinen on ollut loistovireessä kauden avausviikkoina ja hän on pannut hurjimmillaan ruotuun jopa Mansen pelätyt syömähampaat.

20-vuotiasta Vesteristä on pidetty jo useamman vuoden ajan lupaavana nuorena lukkarina, mutta nyt kysymys ei ole enää lupauksesta. Näillä esityksillä pienikokoista, sähäkkää ja taktisesti monipuolista Vesteristä voidaan pitää eliittilukkarina jo nyt.

Hyvinkään Petteri Alasen tarina on hieman erilainen. 24-vuotias Alanen siirtyi Mansesta Juha Puhtimäen alta Hyvinkäälle kaudeksi 2021. Alasen kehitys oli sen jälkeen jyrkkää ja nopeaa ja hän oli kaudella 2023 monissa papereissa Superin paras lukkari.

Kahden viimeisen kauden aikana Alanen taantui muun Tahkon mukana, mutta tällä kaudella hän on palannut dominoivien otteidensa myötä parhaiden päiviensä tasolle ja jos Alasen otteet jatkuvat samanlaisina, hän taistelee vakavissaan jopa Superin tämän kauden parhaan lukkarin tittelistä.

***

Joensuussa lukkarivastuun jakoivat viime kaudella Ukko Schroderus ja Seeti Surakka. Surakka siirtyi syksyllä Alajärvelle ja Schroderuksesta tehtiin joukkueen ykköslukkari.

20-vuotias Schroderus on päästetty ja päässyt lopullisesti irti tällä kaudella. Hän on esittänyt alkukauden aikana erinomaisia otteita ja näyttänyt sen, miksi hänestä on puuhuttu jo useamman vuoden ajan Joensuussa seuraavana huippulukkarina ja miksi Joensuu ei ole lähtenyt etsimään nimekkäitä lukkareita siirtomarkkinoilta.

Neljäs ja yllättävin tapaus on Pyry Kohonen.

17-vuotias Kohonen maistoi viime kesänä Superia kahden ottelun verran, ensin Hyvinkäällä ja sitten kasvattajaseurassaan Sotkamossa. TalviSuperissa hän esitti niin vakuuttavia otteita, että Sotkamo päästi viime kauden ykköslukkarinsa Miika Keski-Petäjän palaamaan pysyvällä siirrolla Kannukseen.

Kempeleen kausi oli ottamassa lukkari Ville Väliahon sekä Olli Heikkalan ja Tuukka Etulan loukkaantumisten vuoksi hälyttävän suunnan, kunnes Kempele vuokrasi ottelukohtaisella sopimuksella Kohosen Sotkamosta.

Ja mitä tapahtui? Kempeleestä tuli yhdessä yössä voittava joukkue ja sen kaksi tappiota vaihtuivat Kohosen tultua kolmeen peräkkäiseen voittoon. Näissä kolmessa ottelussa Kempele kaatoi kahdesti Kiteen ja haki maukkaan 2-1-vierasvoiton Vimpelistä.

Sunnuntaina putki kuitenkin katkesi, kun Joensuu kaatoi Kempeleen Mehtimäellä.

***

Superpesiksessä on puhuttu viimeiset vuodet nuorten lukkareiden vallankumouksesta. Tämä kevät on voimistanut kehitystä entisestään. Kohonen on noussut suurelle näyttämölle puskista ja Vesterinen ja Schroderus ovat selvästi murtautumassa Superin lukkarieliittiin, jonne Alanen kuului jo ennen kahden kauden notkahdustaan.

Tämän kauden komeetat laittavat myös kovaa painetta viime kauden neljän kärkijoukkueen lukkareille, Mansen Aapo Komulaiselle, Kouvolan Elias Pitkäselle, Sotkamon Elmeri Iivoselle ja Vimpelin Ville Soinille sekä paikkansa lukkarieliitissä jo lunastaneelle Pattijoen Topi Stillille.

Nuorten lukkareiden esiinmarssi on ollut niin voimakas, etteivät kaikki Superin tasoiset lukkarit mahdu pelaamaan enää Superin joukkueissa. Puhtimäki on oma lukunsa, mutta kuvaavaa on, että Sotkamon viime kauden lukkari Miika Keski-Petäjä siirtyi täksi kaudeksi Ykköspesikseen.

Puhtimäen ja Keski-Petäjän lisäksi Haminan Mico Huttunen ja Ulvilassa lainalla pelaava Aaron Honkanen voisivat taitojensa puolesta pelata myös Superissa.

Vaikka lukkarimarkkinassa onkin tapahtunut positiivinen muutos, harvalla joukkueella on kuitenkin kahta hyvää tai valmista lukkaria. Kempele joutui turvautumaan Kohosen lainaamiseen ja nyt Kiteellä odotetaan kuumeisesti, milloin se saa takaisin käsivammansa kanssa kamppailevan Rasmus Surakan.

Kiteellä on kiire, sillä se on hävinnyt kaikki kauden viisi ensimmäistä otteluaan.

Kokeile upouutta TaikaSpinniä. Voit voittaa Taikapyörästä 500 ilmaista kierrosta ja jopa 5000 euroa riihikuivaa rahaa!