Pikkuhuuhkajien sensaatio Hollantia vastaan luiskahti käsistä dramaattisesti lisäajalla
Pikkuhuuhkajat aloitti alle 21-vuotiaiden EM-kisat sensaatiomaiselle esitykselle Hollantia vastaan. Voitto oli lähellä, sillä Hollanti tasoitti vasta lisäajalla.
Pikkuhuuhkajien henkeäsalpaava esitys EM-kisojen avausottelussa Hollantia vastaan päättyi pettymykseen, kun Suomi menetti sensaatiomaisen voiton yhdestä kisojen suurimmista ennakkosuosikeista lisäajalla.
Loppunumerot Kosiscen illassa olivat 2-2 (2-0).
Hollanti oli ainoana joukkueena voittanut kaikki EM-karsintaottelunsa ja lähti otteluun suursuosikkina.
Pikkuhuuhkajat syötti kuitenkin rajua myrkkyä Michael Reizigerin miehistölle avausjaksolla. Santeri Väänänen taklasi 25 minuutin pelin Hollannin puolistajan irti pallosta ja syötti Casper Terholle, joka iski pallon ohi Robin Roefsin. Väänäsen torppaus tarkistettiin VAR:ilta, mutta maali hyväksyttiin.
Kolmea minuuttia myöhemmin Adam Markhiev purjehti Hollannin puolustuksen läpi ja syötti vasemmalle Topi Keskiselle. Keskisen tarkka laukaus alanurkkaan upposi toistamiseen Roefsin taakse.
Hollanti hallitsi avausjaksoa ja toisella puoliajalla oranssivyöryn voima vain kiihtyi. Suomi taisteli kuitenkin hyvin ja Lucas Bergström venyi viimeisenä lukkona useisiin erinomaisiin torjuntoihin.
Lopulta Hollannin ylivoima alkoi nousta myös tulostaululle. Luciano Valente kavensi ensin 59 minuutin pelin jälkeen lukemiksi, minkä jälkeen alkoi armoton taistelu aikaa ja Hollantia vastaan.
Pikkuhuuhkajat kesti Hollannin hurjan paineen lisäajalle asti. Kun lisäaikaa oli pelattu kolme minuuttia Valente löysi syötöllään rangaistusalueen rajan tuntumassa vapaana olleen Ernest Pokun, jonka vasemman jalan laukaus painui ohi Bergströmin.
Suomi pelasi ensimmäisen ja ainoan kerran alle 21-vuotiaiden EM-lopputurnauksessa vuonna 2009. Silloin tuloksena oli kolme tappiota, joten nyt Hollannilta otettu piste oli historian ensimmäinen.
Hollannin hallinta näkyi myös tilastoissa. Pikkuoranssit voitti pallonhallinnan 70-30, laukaukset 18-9 ja laukaukset kohti maalia 8-5. Hollannilla oli ottelussa neljä huippupaikkaa, Suomella kaksi.
Pikkuhuuhkajien päävalmentaja Mika Lehkosuo oli ymmärrettävästi pettynyt. Hän näki kuitenkin myös tuloksen taakse.
”Tulimme hakemaan turnauksesta pisteitä, sillä Suomi ei niitä koskaan U21-kisoissa saanut Nyt se saavutettu. Seuraavaksi haetaan jatkopaikkaa. Nyt meillä yksi piste, sei vielä riitä, mutta alku oli vähintäänkin kohtuullinen”, Lehkosuo sanoi Ruudun haastattelussa.
”Hollanti on yksi maailman parhaista joukkueista tällä tasolla avaamaan peliä. Meidän oli vaikea saada korkeita prässejä. Yritettiin kyllä ja onnistuttiinkin pari kertaa riistämään. Hollannilla on kuitenkin taitavia pelaajia, jotka painoivat pelin meidän päähän. Sitten vain taisteltiin ja taisteltiin#”, Lehkosuo jatkoi.