TILANNEHUONE

Aho tehokas – Carolinalle silti niukka tappio

26.04.2025 07:25

NHL

Carolina Hurricanesin ja New Jersey Devilsin kolmas pudotuspelikohtaaminen venyi aina toiselle jatkoajalle asti, ennen kuin ratkaiseva maali syntyi. Devils voitti ottelun kotihallissaan lopulta maalein 3–2 (1–0,0–0,2–1,0–0,1–0).

Kiihkeän ja tasaisen ottelun avausmaalin teki ensimmäisessä erässä Devilsin Nico Hischier, jolle osuma oli pudotuspelien toinen. Toinen erä oli maaliton, mutta kolmannessa erässä Dawson Mercer vei Devilsin 2–0-johtoon. Muutaman minuutin päästä Canes iski ylivoimalla. Seth Jarvis toimitti Sebastian Ahon ja Shayne Gostisbeheren syöttämän kiekon maaliin ja kavensi ottelun 1–2:een.

Erän loppupuolella Sebastian Aho iski puolestaan pudotuspelien ensimmäisen maalinsa. Hän onnistui myös ylivoimalla Andrei Svetshnikovin syötöstä 2–2-tasoituksessa. Ahon tehot ottelussa olivat 1+1.

Ottelun ratkaisi Devilsin 21-vuotias tshekkipuolustaja Simon Nemec toisen jatkon kolmannella minuutilla. Hän laukoi muutenkin ottelussa peräti viidesti.

Frederik Andersen teki ottelussa Carolinalle 34 torjuntaa. Devilsin Jakob Markström pysäytti 25 kiekkoa. Niiden joukossa Jesperi Kotkaniemen huikea veto vain 25 sekuntia ennen varsinaisen peliajan päätöstä.

Carolina johtaa pudotuspelisarjaa nyt 2–1. Taistelu jatkopaikasta jatkuu sunnuntaina.

Ahon onnistuminen….