TILANNEHUONE

Aho täräytti – Canes kiinni mestaruudessa

12.06.2026 06:38

NHL

Carolina Hurricanesin Sebastian Aho teki ratkaisumaalin Stanley cupin viidennessä finaaliottelussa Vegas Golden Knightsia vastaan. Carolina voitti kotonaan Raleighissa pelatun ottelun maalein 4–2 (1–1,2–0,1–1).

Ahon pudotuspelien viides täräytys tuli toisen erän lopulla. Paljon parjattu suomalaishyökkääjä sai kiekon luistimellaan haltuun ja taiteili sen ahtaassa tilassa maaliin. Maalinsa jälkeen Aho tuuletti villinä. Hän osui edellisen kerran Montreal-sarjan toiseksi viimeisessä ottelussa.

Lisäksi Canesille osui ensimmäisen erän puolivälin jälkeen Jordan Staal kahdeksannella pudotuspelimaalillaan sekä Andrei Svetshnikov kahdesti ylivoimamaaleilla, jotka tulivat toisen ja kolmannen erän puolivälien jälkeen.

Vegas teki ottelun avausmaalin ylivoimalla kuudennella peliminuutilla. Siitä vastasi maalitykki Pavel Dorofeyev. Hän sihtasi myös joukkueen toisen osuman kolmannen erän jälkipuoliskolla.

Carolinan maalilla Brandon Bussi teki 23 torjuntaa. Vegasin Carter Hart pysäytti 20 kiekkoa ja ylsi vain 83.3 prosentin torjuntavarmuuteen.

Canesin täpötäydessä hallissa oli lehtereillä myös jalkapallon Valioliigan Manchester Cityn ja Norjan MM-joukkueen tähtipelaaja Erling Haaland.

Carolina johtaa nyt finaalisarjaa otteluvoitoin 3–2 ja on voiton päässä Stanley cup -mestaruudesta.