Alcaraz vetäytyi pois myös Wimbledonista
Espanjalainen tennistähti Carlos Alcaraz kertoi tiistaina somessa, ettei pysty pelaamaan kesällä Wimbledonin turnauksessa. Grand Slam -turnaus on toinen, joka jää Alcarazilta väliin, sillä hän ei ole myöskään mukana toukokuun Ranskan avoimissa.
Alcarazia kiusaa sinnikäs rannevamma, joka vaatii paljon parantumisaikaa. Alcaraz vetäytyy samalla myös Queensin ruohokenttäturnauksesta.
Alcaraz oli mukana vuoden alun Australian avoimissa ja voitti turnauksen.
”Toipumiseni edistyy hyvin ja voin paljon paremmin, mutta valitettavasti en voi vielä pelata kilpaa, joten joudun jättämään väliin nurmikenttäkauden turnaukset Queensissä ja Wimbledonissa. Nämä ovat kaksi todella erityisiä turnauksia ja tulen kaipaamaan niitä paljon”, Alcaraz totesi X:ssä.
Mi recuperación va por buen camino y me siento mucho mejor, pero desgraciadamente aún no estoy listo para poder jugar y por eso tengo que renunciar a la gira de hierba en Queen’s y Wimbledon. Son dos torneos realmente especiales para mí y los echaré mucho de menos. Seguimos… pic.twitter.com/6IL0APkv5G
— Carlos Alcaraz (@carlosalcaraz) May 19, 2026
