Alonson jatko auki – Aston Martin nousussa
Aston Martin on laahannut muiden autojen perässä F1-kisoissa melkein koko kauden. Fernando Alonso onnistui muutamia kertoja väläyttelemään, mutta Unkarissa ensimmäisen kunnon päivityspaketin turvin Aston-kuskit ottivat ison askeleen eteenpäin.
Lance Stroll oli Unkarin GP:n 13:s ja Alonso 14:s.
Varikkotietojen mukaan 45-vuotias Alonso olisi vielä innostunut jatkamaan sopimustaan tallin kanssa, kun valo kirkastuu tunnelissa.
Moottorivalmistaja Hondan pääinsinööri Shintaro Orihara paljastaa nyt, että he tiesivät jo tammikuussa ongelmia olevan edessä ja myös varautuivat niihin.
”Tammikuussa tajusimme, ettei suorituskykymme ja luotettavuutemme ole kilpailukykyisiä”, Orihara kommentoi.
”Kun aloitimme testit Barcelonassa, huomasimme, että suorituskykymme oli ehdottomasti heikko verrattuna muihin valmistajiin. Löysimme myös joitakin ongelmia akun puolella”, johtaja paljasti.
Aston Martinilla odotetaan seuraavaa loikkaa eteenpäin jo Zandvoortissa, kun kausi jatkuu 21.-23. elokuuta.
