Arsenal kaappasi Ezen Tottenhamin nenän edestä
Arsenal on voittanut kilpajuoksun Crystal Palacen hyökkääjästä Eberechi Ezestä.
Ezen piti siirtyä Tottenhamiin sen jälkeen, kun Tottenham, Crystal Palace ja Eze itse olivat sopineet siirrosta suullisesti aiemmin keskiviikkona. Palace vaati kuitenkin siirron lykkäämistä yli torstaina pelattavan Konferenssiliigan play-off-kierroksen ottelun norjalaista Fredkrikstania vastaan, jotta Eze voisi pelata vielä elintärkeässä ottelussa.
Arsenal oli aiemmin kesällä kiinnostunut Ezestä, mutta se vetäytyi kisasta tehtyään jatkosopimuksen Ethan Nwanerin kanssa. Kai Havrtizin loukkaantuminen muutti kuitenkin Arsenalin suunnitelmat ja Arsenal otti keskiviikkoiltapäivänä yhteyttä Palaceen ja Ezeen.
Tunnetut siirtogurut David Ornstein ja Fabrizio Romano uutisoivat molemmat myöhään keskiviikkoiltana, että Arsenal ja Palace olivat päässeet sopimukseen Ezen siirrosta ja Eze oli myös ilmoittanut olevansa valmis siirtymään Arsenaliin. Ornsrteinin mukaan Ezen siirtosumma on 68 miljoonaa puntaa.
27-vuotias Englannin maajoukkuepelaaja pelaa kuitenkin ensin torstaisen Fredrikstan-ottelun ja hoitaa sen jälkeen lääkärintarkastuksen ja muut siirtoon liittyvät muodollisuudet.
Arsenal ei ole vielä uutisoinut, kuinka pitkään Havertz on sivussa polvivamman vuoksi. Epävirallisten tietojen mukaan kysymys ei olisi kuitenkaan ristisidevammasta, joka voisi pitää Havertzin poissa pelikentiltä 6-9 kuukautta.
