TILANNEHUONE

Casemiro siirtyi kohulla Inter Miamiin

23.07.2026 06:36

Jalkapallo

MLS:n Inter Miami julkisti keskiviikkona tehneensä sopimuksen Manchester Unitedin kauden päättyessä jättäneen brasilialaispelaaja Casemiron, 34, kanssa. Sopimus kestää kauden 2027 loppuun ja siinä on kahden kauden optio.

Heti pelaajajulkistuksen perään MLS ilmoitti tutkivansa manipulaatioväitettä Casemiron hankinnassa. Liiga ei kuitenkaan kommentoi asiaa tarkemmin ennen kuin on saanut tutkimuksensa asiasta valmiiksi.

LA Galaxylla oli MLS-oikeudet Casemiroon, mutta seurojen mukaan siirtoasia oli sovittu seurojen välillä.

”Hän on todellinen voittaja, joka on saavuttanut paljon tässä pelissä. Hän teki uskomattoman uran Real Madridissa ja Manchester Unitedissa. Olen iloinen, että päätti tehdä Miamista seuraavan kotinsa”, seurapomo David Beckham totesi tiedotteessa.