Chicago Blackhawksin valmentajalle potkut
Chicago Blackhawks on antanut potkut päävalmentajalleen Luke Richardsonille. Lähtöpassit ovat seurausta heikosta kauden alussa. Chicago pitelee NHL:ssä jumbosijaa. Se on myös neljän ottelun tappioputkessa.
Joukkueen valmentamisen ottaa kontolleen toistaiseksi AHL:n Rockfordin luotsi Anders Sörensen, 49, josta tulee samalla ensimmäinen ruotsalainen NHL-tason valmentaja.
Suomalaispelaajista Chicagoa edustaa Teuvo Teräväinen, joka siirtyi takaisin Chicagoon Carolina Hurricanesista viime kesänä. Tehoja on alkukaudella viimeisteltynä 6+6.
”Tämä ei ole helppo liiga, eikä otteluita ole helppoa voittaa. Kaikkeen täytyy valmistautua hyvin. Pelaajan on aina oltava parhaimmillaan, jotta voittoon olisi mahdollisuus. Meidän on vain oltava hieman parempia joka ilta”, Teräväinen kommentoi joukkueensa tilannetta NHL:n haastattelussa jo keskiviikkona.
Richardson on kolmas tällä kaudella lähtöpassit saanut NHL-luotsi. Aiemmin ovelle on saatettu Bostonissa Jim Montgomery ja St. Louisissa Derw Bannister. Montgomery luotsaa tällä hetkellä St. Louisia.