Englantilaisilta pöllittiin treenikamoja
Englannin maajoukkue on joutunut röyhkeän varkauden uhriksi MM-kisoissa. Joukkueelta varastettiin ainakin tähtipelaajien jalkapallokenkiä pakettiautosta Kansas Cityssa.
Autoon murtauduttiin ja sieltä vietiin myös turnauspalloja ja muita harjoitusvälineitä. Kamat katosivat, kun ne oli kuljetettu Floridasta Missourin Swope Soccer Villageen, joka on Englannin maajoukkueen kotipaikka seuraavat kolme viikkoa.
Three Lionsilla on ensimmäiset treenit lauantaina, mutta sitä ennen henkilökunnan pitää selvittää mitä kaikkea autosta on näpistetty ja löytää korvaavat tarvikkeet tilalle.
MM-kisat: Englanti aloittaa MM-urakkansa ensi keskiviikkona ottelulla Kroatiaa vastaan Dallasissa kello 23.
England have been victims of a theft of their training equipment, after vehicles transferring kit to their Kansas City training base were broken into. pic.twitter.com/UaIhSTVrle
— BBC Sport (@BBCSport) June 13, 2026
