TILANNEHUONE

Hallberg jysäytti Levillä – laski palkintopallille

16.11.2025 16:32

Muu urheilu

Suomen Eduard Hallberg, 22, onnistui Levin maailmancupin kisassa nappiin ja pujotteli sunnuntaina palkintopallille. Hallberg oli lopputuloksissa kilpailun kolmas. Hän varmisti palkintopallisijan toisella laskullaan.

Hallberg on ensimmäinen suomalaismies maailmancupin pujottelun palkintopallilla 18 vuoteen. Kalle Palander voitti suurpujottelukilpailun 2007 Alta Badiassa.

Levin kilpailun voitti norjalaistaustainen brasilialainen Lucas Pinheiro Braathen. Maailmancupin kisan voitto lajissa on Brasilialle ensimmäinen. Toiselle sijalle laski Ranskan Clement Noel. Hän jäi voittajalle 0,31 sekuntia. Hallberg jäi voittajalle puolestaan 0,57 sekuntia.

Kolmannella sijallaan Hallberg otti nimiinsä myös Levin maailmancupin kisan parhaan suomalaissijoituksen ikinä.

”Tämä on unelmien täyttymys. Kotikisassa ensimmäinen palkintopallisija”, Hallberg iloitsi Viaplay Vinterin haastattelussa.