Helander pettyi – ”Saattoi olla viimeinen kisani”
Oliver Helanderin EM-karsinta oli pettymys. Se alkoi nihkeästi 75 metrisellä. Toisella kierroksella hän kiskaisi 78,43 metriin ja oli sen jälkeen viides. Kolmannella kierroksella muut paransivat ja Helander putosi tuloslistalla. Viimeinen heitto oli tärkeä, mutta se epäonnistui ja Helander astui sen yli. Hän oli ykkösryhmän jälkeen yhdeksäntenä. Koko kakkosryhmä on vielä heittämättä. Karsintojen 12 parasta etenee loppukilpailuun.
”Saattoi olla viimeinen kisani. Pitää nyt katsoa”, Helander kommentoi Ylelle.
Saksan Julian Weber rykäisi avausheitollaan 84,02 metriä, ylitti siten karsintarajan ja lähti valmistautumaan lauantain finaaliin. Myös Saksan Nick Thumm heitti ensin kaksi kertaa yli 80 metriä ja vetäisi vielä viimeisllään jättikaaren 83,49, joka oli samalla hänen kauden parhaansa. Hänkin saa rauhassa keskittyä lauantaihin.
Birminghamissa aurinko präkättää. Kisaa käytiin noin 36 asteen kuumuudessa.
***
Miesten kymmenottelun seiväshypyssä järjestäjille kävi käsittämätön kämmi. Seiväshyppyä suoritettiin kahdella seiväspaikalla, mutta 480 korkeus oli mitattu toisella paikalla väärin. Hyppääjät joutuivat hyppäämään korkeudesta uudelleen.
