TILANNEHUONE

Hurja tilanne Toronton pelissä – pelaaja sairaalaan

02.11.2025 07:11

NHL

Toronto Maple Leafsin Chris Tanev kiidätettiin sairaalahoitoon suoraan jäältä ottelussa Philadelphia Flyersia vastaan lauantaina.

Tanev osui yhteen Flyerisn Matei Mitshkovin kanssa suht vaarattoman näköisessä tilanteessa siniviivalla, mutta hän pelasi selin Mitshkoviin nähden, eikä nähnyt tämän tulevan takaa.

Tanev kaatui ryminällä törmäyksessä ja jäi jäälle makaamaan. Hän sai ensiapua jäällä. Kun häntä vietiin paareilla pois, hän nosti kuitenkin peukkua ylös. Tanev oli juuri palannut takaisin peleihin aivotärähdyksen jäljiltä.

Toronto voitti Philadelphian vieraissa maalein 5–2. Suomalaishyökkääjä Matias Maccelli poimi kauden kolmannen syöttöpisteensä autettuaan Jake McCabea 2–1-osumassa toisessa erässä.