Kärpät etsii maalivahtia – Rubin sivuun
Oulun Kärpät tiedottaa tähtimaalivahtinsa Niklas Rubinin, 29, olevan sivussa ainakin marraskuun alkupuolelle asti. Maalivahti loukkaantui viime lauantaina Porissa ottelussa Ässiä vastaan.
Kärpät etsii jo kiivaasti toista maalivahtia. Rubinin kakkosena on kauden alussa pelannut 20-vuotias Visa Vedenpää. Hän torjui lauantain ottelussa Porissa 78,9 prosentin varmuudella.
”Etsimme parhaillaan Visalle aisaparia. Valmennuksen kanssa ollaan mietitty erilaisia vaihtoehtoja. Annamme lisätietoja tilanteesta, kun tiedotettavaa ilmenee”, Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen sanoo tiedotteessa.
Maalivahtimarkkinoilla vapaana ovat Kärpille tutuista veskareista ainakin Tomi Karhunen ja Veini Vehviläinen. Lisäksi myös Jussi Olkinuora on ilmoittanut etsivänsä duunipaikkaa.
Kärpät on aloittanut kauden kahdella voitolla ja kahdella tappiolla. Ässiä vastaan lauantaina Kärpät taipui lopulta maalein 2–5. Keskiviikona joukkueella on vastassa kotihallissa Rauman Lukko, joka hävisi lauantaina Ilvekselle vieraissa 3–6.
