Koppanen solmi jatkon Pittsburghiin
Pittsburgh Penguins on tehnyt vuoden jatkosopimuksen hyökkääjä Joona Koppasen, 27, kanssa. Sopimus on NHL-tasolla 775 000 dollarin arvoinen.
Päättyneellä kaudella Koppanen pelasi Pittsburghin mukana 11 ottelua ja teki niissä yhden maalin. Kausi kului pääosin kuitenkin AHL:n Wilkes-Barre/Scranton Penguinsissa. Hän teki 56 pelaamissaan otteluissa tehot 8+15. Kahdessa pudotuspeliottelussa ei tullut tehomerkintöjä.
Koppasesta oli pian tulossa rajoittamaton vapaa-agentti ja hänen odotettiin sitä mukaa vaihtavan seuraa. Jatkosopimus Penguinsiin oli pienoinen yllätys.
Leijonissa Koppanen pelasi tällä kaudella kolme ottelua. MM-paikkaa ei lopulta Antti Pennasen kisaryhmässä auennut.
The Penguins have re-signed forward Joona Koppanen to a one-year contract.
The contract will run through the 2025.26 campaign and carries an average annual value of $775,000 at the NHL level.
Details: https://t.co/31cBdesfNo pic.twitter.com/fO4fMSYi1t
— Pittsburgh Penguins (@penguins) June 17, 2025