TILANNEHUONE

Kuninkuusmatka edessä – kenellä jaksamista?

21.02.2026 06:25

Olympialaiset

Miesten 50 kilometrin perinteisen hiihtotavan kuningaskilpailu käydään Val di Fiemmessä lauantaina. Suurin voittajasuosikki on Norjan Johannes Hösflot Kläbo, joka on voittanut kisoissa jo viisi kultamitalia. Kläbolla ei vielä ole viidenkympin olympiakultaa mitalikaapissaan.

Suomen Iivo Niskanen valmistautuminen kisaan koki kolauksen sairastumisen myötä ja kisavalmius tarkastetaan vasta juuri kisaa. Myös muilla mailla on ollut sairastumisia, joten lähtölista voi olla lopulta olla aika erilainen kuin aluksi odotettiin.

Suomelta ladulle ovat kuitenkin lähdössä Ristomatti Hakola, Arsi Ruuskanen ja Lauri Vuorinen.

”50 kilometriä on aina erilainen. On vaikea sanoa, mitä on luvassa. Tänä vuonna olen kuitenkin tehnyt viidenkympin harjoituksia, joten toivotaan, että energia imeytyy ja sukset toimivat”, Arsi Ruuskanen pohti Olympiakomitean haastattelussa.

”Viisikymppiä on meidän lajissamme aika harvinainen matka. Tuntuu, että sitä hiihdetään kerran kauteen ja se on vuorossa aina arvokisoissa”, Lauri Vuorinen muistutti.

”Viimeinen 10–20 kilometriä tulee varmasti olemaan taistelua. Silloin katsotaan, kenellä on kropassa jaksamista. Tärkeää olisi saada kisa hyvin käyntiin”, Vuorinen lisäsi.

Milano-Cortina: Miesten maastohiihdon 50 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailu lauantaina kello 12.