Lankinen ja Räty alustamassa jättivoittoa
Kevin Lankinen torjui 29 kertaa Vancouver Canucksin maalilla, kun joukkue voitti harjoitusmatsissa Calgary Flamesin peräti 8–1. Suomalaishyökkääjä Aatu Räty teki osansa tälläämällä maalin ylivoimalla toisessa erässä.
Canucksin kirkkain tähti oli kuitenkin puolustaja ja kantava voima Quinn Hughes yhdellä maalillaan ja kahdella syötöllään.
Avauserän jälkeen Vancouver johti jo 4–0. Osumia iskivät ensin Hughesin syötöistä Brock Boeser ja Elias Pettersson ylivoimalla. Lisäksi onnistuvat Tyler Myers ja Derek Forbort, joka onnistui alivoimalla. Toisessa erässä Rädyn lisäksi onnistui Max Sasson, joka iski vielä uudelleen ottelun viimeisellä minuutilla alivoimaosumalla. Päätöserässä myös Hughes taituroi 7–1-maalinsa. Se oli pelaajan ensimmäinen osuma harjoituskaudella.
Flamesin ainoan viimeisteli Joel Farabee Yegor Sharangovichin ja Nazem Kadrin alustuksesta toisessa erässä.
Vancouver kohtaa vielä Edmontonin harjoitusottelussa lauantaina. Kausi alkaa perjantaina 10. lokakuuta Calgarya vastaan kotiareenalla.
Kevin Lankinen stones Morgan Frost in front of the net to keep the #Canucks up by four.
🎥: Sportsnet | NHL pic.twitter.com/IvpCamz0Ry
— CanucksArmy (@CanucksArmy) October 2, 2025
