TILANNEHUONE

Lankiselle pitkä jatkosopimus Vancouveriin

21.02.2025 19:05

NHL

Vancouver Canuksin maalilla hyvää kautta pelaava Kevin Lankinen, 29, on tehnyt seuran kanssa jatkosopimuksen. Lankisen sopimus kattaa seuraavat viisi kautta. Se on arvoltaan 4,5 miljoonaa dollaria kaudessa.

”Kevin on tehnyt tällä kaudella todella hienoa työtä maalillamme. Kauden alusta asti hän on osoittanut kilpailuhenkisyyttä ja halua tehdä kaikkensa voiton takaamiseksi. Ilman hänen vahvaa peliään emme olisi pärjänneen näin hyvin, Canucksin GM Kevin Allvin kommentoi seuran tiedotteessa.

Lankinen on pelannut NHL:ssä myös Chicago Blackhawksissa ja Nashville Predatorsissa. Hän pelaa nyt kuudetta NHL-kauttaan.

Tällä kaudella 34 ottelussa hän on torjunut joukkueensa maalilla 90,5 prosentin varmuudella. Vancouver Canucks on NHL:ssä sijalla 14.