Leijonien Hintzillä välieräteesit selvillä
Suomen jääkiekko-Leijonat kohtaa perjantaina olympiaturnauksen välierässä kultamitalisuosikki Kanadan. Kanada on porskuttanut turnauksessa voitosta voittoon, vaikka pesi Tshekin vasta jatkoajalla keskiviikkona lukemin 4–3. Suomi voitti omassa puolivälierässään Sveitsin jatkoajalla 3–2.
Leijonien ykkösketjun hyökkääjä Roope Hintz huomauttaa, että jäähyboksissa ei tulevassa ottelussa saa istua.
”Ei saa ainakaan hirveästi ottaa jäähyjä. Meidän pitää pystyä pelaamaan yhteinäistä peliä koko 60 minuuttia”, Hintz pohti.
”Kanadalla on niin hyviä pelaajia, että he kyllä pystyvät luomaan paikkoja. Siellä on muutamia, jotka pelaavat tosi kovaa. Ei voida vaan ottaa vastaan ja puolustaa, vaan pitää myös hyökätä”, Hintz tietää.
Milano-Cortina: Miesten jääkiekon välierä Kanada-Suomi perjantaina kello 17.40.
ARTTURI LEHKONEN VIE SUOMEN VÄLIERIIN!🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Uskomaton nousu Suomelta!💪💪💪
Näe kaikki Milano-Cortinan suorat lähetykset kaikilla HBO Maxin tilauksilla.📺#milanocortina2026 #olympialaiset #Leijonat pic.twitter.com/jqkQ5QpB99
— Sports on HBO Max 🇫🇮 (@sportsonmaxfi) February 18, 2026
Lähde: Olympiakomitea
