TILANNEHUONE

Lukko hankki pistenikkarin Kanadasta

17.06.2025 18:25

Liiga

Rauman Lukko tiedottaa hankkineensa hyökkäykseensä kanadalaisen Alex Beaucagen, 23. Pelaajan sopimus on 1+1-vuotinen. Beaucage on pelannut ammattilaisurallaan AHL- ja ECHL-kaukaloissa jo yli 200 ottelua.

Päättyneellä kaudella Beaucage pelasi AHL:n Laval Rocketin paidassa 22 ottelua tehoin 2+3 ja ECHL:n Trois-Rivières Lionsissa 24 runkosarjan ottelua tehoilla 16+17 ja 21 pudotuspelissä tehot 10+8.

”Olen kuullut todella paljon hyvää Lukosta ja tunnen muutamia pelaajia, jotka ovat olleet siellä ennen. Kaikki ovat puhuneet pelkkää hyvää koko organisaatiosta ja valmennuksesta. Pohjois-Amerikasta tulevalle se merkitsee paljon”, Beaucage kommentoi seurahaastattelussa.

Pelaaja on Colorado Avalanchen varaus kaudelta 2019, mutta NHL-pelejä ei ole vielä tilillä. Pesti Eurooppaan on pelaajan ensimmäinen. Se alkaa huikean ECHL-mestaruuden jälkeen, joka tuli kotikaupungissa.

”Ainahan se on erityistä voittaa mestaruus, tapahtui se missä tahansa. Mutta tykkään pelata kotona ja sitä kautta viime kausi oli lähes täydellinen – varsinkin pudotuspeleissä oli upeaa, kun perhe ja ystävät olivat katsomassa ja hurraamassa. Ja sitten voitimme mestaruuden kotihallissamme – se on sellainen juttu, mitä muistelen varmasti loppuelämäni”, Beaucage uskoo.

Terkut Kanadasta….