Lukolle kova voitto CHL-avauksessa
Rauman Lukko sai CHL-vieraakseen ensimmäisenä sveitsiläisen Lausannen perjantaina. Lukko oli vahva kotijäällään ja voitti ottelun maalein 4–1.
Ottelun avausmaalin teki kuitenkin Lausannen Theo Rochette ylivoimalla avauserän puolivälin tuntumassa. Lukko tasoitti ylivoimalla reilun vartin pelin jälkeen. Osumasta vastasi Jakob Stenqvist. Lukon 2–1-johtomaali tuli rangaistuslaukauksesta, jonka Steven Jandric pääsi vetämään kun hänet kaadettiin maalintekopaikassa.
Ottelun toinen erä oli maaliton, mutta kolmannessa erässä Lukolle onnistuivat vielä Atte Joki 3–1-maalilla ja Alex Beaucage 4–1-maalilla. Ottelu oli molemmille pelaajille CHL-debyytti, ensimmäinen virallinen ottelu Lukossa. Maalit olivat heille myös ensimmäiset Lukko-paidassa. Antti Raanta torjui Lukon maalilla 17 kertaa.
Ensi sunnuntaina Lukko jatkaa CHL:ää kohtaamalla Bolzanon Italiassa pelattavassa ottelussa.
Kiitos äänekkäälle kotiyleisölle🤝#Lukko #ChampionsGoBeyond pic.twitter.com/VVQRW7zxDs
— Rauman Lukko (@TeamRaumanLukko) August 29, 2025
