Manchester City hankki kaksi lahjakkuutta
Manchester City on hankkinut tammikuun siirtoikkunan puitteissa puolustaja Vitor Reisin, 19, Brasilian Palmeirasista. Reisin sopimus on neljä ja puolivuotinen ja arvoltaan 35 miljoonaa euroa.
Teinilahjakkuus on pelannut Palmeirasin paidassa kuluvalla kaudella 22 ottelussa. Seura olisi halunnut pitää hänet joukkueessaan kesään asti, mutta City haluaa hänet Manchesteriin vielä tässä kuussa.
”Unelmani toteutui. Olen lapsesta asti halunnut pelata Cityn kaltaisen ison seuran paidassa”, Reis totesi tiedotteessa.
”Cityn suuruus, historia ja taso ovat huippua. Kun he koputtivat ovelleni, tiesin, etten voisi pelata missään muualla.”
City hankki päivää aikaisemmin myös uzbekistanilaisen puolustaja Abdukodir Khusanovin, 20, Ranskan Ligue 1:sen Lensistä. Siirtohinta nousi noin 40 miljoonaan.
City on myös hankkimassa Bundesliigan Frankfurtin tähtipelaaja Omar Marmoushin. Siirto odottaa lääkärintarkastusta.
City on vähitellen nousemassa pelikuopastaan. Se majailee Valioliigassa viidentenä, mutta on neljästä viimeisestä ottelustaan voittanut kolme ja pelannut yhden tasan.