Markkasen Utah avasi mahtavalla voitolla
Lauri Markkasen NBA-kausi alkoi keskiviikkona, kun Utah Jazz kohtasi kotihallissaan Los Angeles Clippersin. Utah aloitti kauden selkeällä voitolla lukemin 129 – 108, joka oli jättiyllätys.
Markkanen riemastutti kotiyleisöä vahvoilla otteillaan. Pelitilanneheitot upposivat 61,5 prosentilla ja kolmoset 57,1 prosentilla. Kolmosia upposi neljä. Markkanen teki lopulta 20 pistettä ja keräsi levypalloja kuusi. Utahin tehokkain oli kuitenkin Walker Kessler 22 pisteellään. Myös Brice Sensabaugh ylsi 20 pisteeseen. Clippersin kovin pistemies oli Ivica Zubac 19 pisteellä.
Myös Tuomas Iisalon valmentama Memphis Grizzlies aloitti kautensa kotivoitolla. Grizzlies voitti New Orleans Pelicansin luvuin 128–122. Grizzlies sai kokoonpanoonsa mukaan loukkaantumisestaan tervehtyneen Ja Morantin, joka teki heti 35 pistettä ja oli ottelun tehokkain pelaaja. Pelicansin Zion Williamson teki 27 pinnaa.
that 7-footer connection 🛜 pic.twitter.com/F09vPASL0N
— Utah Jazz (@utahjazz) October 23, 2025
