TILANNEHUONE

Matintalo hiihti sprintin voittoon – Ahonen kovassa iskussa

19.11.2022 15:25

Matintalo hiihti sprintin voittoon – Ahonen kovassa iskussa

Johanna Matintalo onnistui Taivalkoskella.©AOP

Maastohiihto

Maastohiihdon Suomen Cup jatkui lauantaina Taivalkoskella perinteisen sprinteillä. Voittoon hiihtivät Johanna Matintalo ja Olli Ahonen.

Naisten kilpailun kakkonen oli Katri Lylynperä, joka jäi voittajalle +0.66. Kisan kolmas oli Jasmin Kärhärä. Karsinnan nopein oli Krista Pärmäkoski, joka ei kuitenkaan lopulta yltänyt finaaliin. Hä jäi välieränsä viidenneksi.

”Vähän ehkä oli tahmeaa karsinnassa. Vauhdikas rata, vaikka keli oli hitaanpuoleinen. Tervämpää ja himan nopeampitempoista hiihtoa olisin toivonut itseltäni. Se sitten löytyi vähän paremmin päivän aikana. Toivon, että pystyn ensi viikonloppuna Rukalle parantamaan vielä napsun”, Matintalo totesi liiton haastattelussa.

Miesten kisa meni Ahosen veljeksille. Ville jäi veljelleen Ollille +1.52. Kisan kolmas oli Juuso Haarala.

Maajoukkueen Joni Mäki ja Lauri Vuorinen eivät hiihtäneet finaaliin.