Niskaselta upea paluu – toisena maaliin
Iivo Niskanen oli mahtavasti toinen maastohiihdon maailmancupin miesten 20 kilometrin perinteisen yhteislähtökisassa Ranskan Les Roussesissa. Niskanen haastoi kisan voittaneen Ruotsin William Poromaan tiukasti, mutta loppusuoran taistossa ruotsalaisella riitti vääntöä piirun enemmän. Niskanen jäi voittajalle 0,9 sekuntia. Voitto on Poromaalle ensimmäinen maailmancupissa.
Niskanen palasi maailmancup-laduille sairastelujakson jälkeen. Hän hiihti pääjoukon hännillä alkukisan, keskivaiheilla hän oli mukana 12 joukossa, mutta pysyi sopivasti tarkkailuetäisyydellä ja lopulta 15 kilometrin kohdalla Niskanen nousi kärkeen. Irtiottoa muihin ei tullut, mutta Niskanen oli mukavasti mukana kolmen kärkipoppoossa. Viimeisen kierroksen jyrkillä Niskasella oli haasteita, mutta hän pysyi yhä mukana menossa.
Kisan kolmas oli Norjan Simen Hegstad Krüger, joka jäi Poromaalle 5,0 sekuntia.
Niskanen sanoi Viaplayn haastattelussa, että odotti linkoavansa viel Poromaan ohi, muttei lopulta pystynyt haastamaan. Hiihtäjä totesi myös, että aikoo kisata paljon nyt ennen MM-koitosta.
Ville Ahonen oli kisan 15:s ja toiseksi paras suomalainen. Hän jäi voittajalle 1.14,8. Arsi Ruuskanen oli 23:s, vaikka häneltä katkesi alkumatkasta sauva. Ristomatti Hakola oli 25:s, Lauri Vuorinen 32:s. Niko Anttola jäi sijalle 46. Myös häneltä katkesi sauva alkumatkasta.