TILANNEHUONE

Ogier johtaa Kanarialla – Pajari kolmantena

24.04.2026 23:11

MM-ralli

Kanariansaarten MM-ralin kärjessä porskuttaa perjantaipäivän jälkeen Toyota-kuski Sebastien Ogier. Ranskalainen johtaa 0,8 sekunnin erolla toisena olevaan tallikaveriinsa Oliver Solbergiin. Toyotalla on viitoisjohto, kun kolmantena on Sami Pajari 15,9 sekuntia Ogieria jäljessä. Pajari nousi kolmanneksi loistoajolla päivän viimeisellä EK:lla.

Neljäs on Elfyn Evan 16,4 sekuntia kärjelle jääneenä. Viidentenä on Takamoto Katsuta 29,7 kärkeä jäljessä.

Pajari ei aluksi ollut sinut autonsa kanssa. Hänellä oli haasteita muun muassa pidon ja säätöjen kanssa. Päivän loppua kohden meno parani, mutta muut painoivat vielä enemmän kaasua. Pajari ajoi pohjat yhdessä Katsutan kanssa kuitenkin stadion-erikoiskokeelle päivän päätteeksi. Molemmat kuskit ajoivat radan ympäri ajassa 1.53,5.

Hyundain lippua pitää ylhäällä pitkästä aikaa MM-ralliautoa kuskaava Dani Sordo. Hän ajoi viimeksi Akropolis-rallissa 2024. Nyt hän on Kanarialla kuitenkin kuudentena ja parhaana Hyundai-kuskina. Pajari ajoi Sordoa vastaan päivän viimeisellä erikoiskokeella stadionilla ja voitti. Ogierille Sordo on jäänyt jo 52 sekuntia.

Kanarialla on käynnissä värikäs ralli kauniissa maisemissa, mutta rallin etenemistä ovat häirinneet katsojien käyttäytyminen. Katojat ovat jättäneet autojaan pitkin poikin ja EK3 jouduttiin perumaan väärin parkattujen autojen vuoksi. Järjestäjät löysivät yli 100 väärin parkattua autoa. Myöhemminkin autoja jouduttiin siirtelemään kymmenittäin.

WRC: Kanariansaarten MM-ralli jatkuu lauantaina kuudella erikoiskokeella. Päivä alkaa EK9:lla Maspalomas 1:llä kello 10.05.