Lahden Pelicans nimesi uuden johtajansa
Lahden Pelicans on nimittänyt seuran uudeksi urheilutoimenjohtajaksi Jarkko Oikarisen, 41. Oikarinen seuraa tehtävässä HIFK:n leipiin siirtynyttä Janne Laukkasta.
Oikarinen on pitkän peliuransa jälkeen toiminut Ruotsin HockeyAllsvenskanin Kalmarin urheilujohtajana ja apulais-GM:nä. Hän aloittaa uudessa tehtävässään Lahdessa heti.
”Emme etsineet nimeä, vaan oikeaa profiilia. Haimme henkilöä, joka ymmärtää, miten urheilutoimintaa rakennetaan ja miten pelaajamarkkinaa katsotaan ennakoivasti. Jarkossa yhdistyvät rakentajan ajattelu, kansainvälinen ymmärrys ja vahvat verkostot erityisesti Pohjois-Amerikan suuntaan”, Pelicansin toimitusjohtaja Juuso Pulliainen toteaa.
”Nykyjääkiekossa ratkaisevaa ei ole vain se, kenet kaikki jo tuntevat. Ratkaisevaa on se, kuka löytää oikean pelaajan ajoissa ja osaa rakentaa tämän ympärille toimivan kokonaisuuden. Tätä osaamista Jarkko tuo Pelicansiin”, Pulliainen lisää.
