TILANNEHUONE

Pikkuhuuhkajille tulossa kova EM-karsinta

06.02.2025 14:17

Jalkapallo

Ensi syksyn alle 21-vuotiaiden jalkapallon maajoukkueen karsintalohko kesän 2027 EM-kisoihin arvottiin torstaina.

Pikkuhuuhkajat arvottiin kolmoskorista  A-lohkoon ja vastaan asettuu siten kovat luut Espanja ja Romania, sekä myös Kosovo, Kypros ja San Marino.

Päävalmentaja Mika Lehkosuo uskoo paikkaan Albaniassa ja Serbiassa järjestettäviin EM-kisoihin 2027.

”Tätä tavoitetta ajatellen arvonnoissa on tärkeintä, mitä vastustajia meille tuli ykkös-, kakkos- ja neloskoreista”, Lehkosuo sanoi liiton haastattelussa.

Ykköskorista vastustajaksi tuli Espanja, jonka 2005 syntyneet voittivat viime vuonna alle 19-vuotiaiden EM-kultaa.

”Espanja on varmasti pahin mahdollinen vastustaja. Se on lohkossaan ykkösrankattu joukkue, mutta olen nähnyt ennenkin, miten Espanjalta viedään pisteitä – vuonna 2013 olin Mixu Paatelaisen valmennustiimissä mukana ”Gijonin ihmeessä”, Lehkosuo kertoo. Tuolloin A-maajoukkue pelasi tasan Espanjan kanssa vieraissa.

Myös kakkoskorista Suomelle tyuli ykköseksi sijoitettu vastustaja Romania.

”Romania on meille tuttu vastustaja – menneissä EM-karsinnoissa voitimme heidät kotona ja hävisimme vieraissa. Tietysti nyt pelaamme uuden ikäluokan kanssa, ja se on aina asia erikseen, mutta edellisen ikäluokan kanssa osoitimme pärjäävämme Romanian kaltaisia maita vastaan.”

Vuonna 2027 Albaniassa ja Serbiassa pelattavaan EM-lopputurnaukseen etenee kisaisäntien lisäksi 14 maata. Yhdeksän lohkovoittajaa ja paras lohkokakkonen jatkavat suoraan EM-lopputurnaukseen. Muut lohkokakkoset etenevät jatkokarsintoihin.