Predators voitti vihdoin – Saros torjui kaikki
Nashville Predators otti kauden ensimmäisen voittonsa vihdoin tiistai-iltana. Joukkue kohtasi kotihallissaan Bostonin ja hoiteli ottelun mallikkaasti lukemin 4–0.
Ottelun ykköstähdeksi valittiin maalillaan 33 torjuntaa tehnyt Juuse Saros. Nollapeli oli Sarokselle kuitenkin jo uran 25:s.
Ennen voittoaan Predators ehti hävitä viisi matsia.
”Vielä pelissä on juttuja joita pitää siistiä, mutta kun on mennyt läpi tuollaisen kauden startin, voi nyt vähän juhliakin”, päävalmentaja Andrew Brunette sanoi lehdistölle.
”Tämä oli ansaittu voitto. Olemme tässä puristelleet mailanvartta vähän liiankin tiukasti. Olen iloinen ja ylpeä joukkueesta, sillä tämä ei ole helppoa.”
Bostonille tappio oli kauden neljäs ja toinen peräkkäinen. Joukkue tapiui myös Utahille. Joukkueen maalilla Jeremy Swayman teki kuitenkin 38 torjuntaa.
You shall not pass…..
JUUUUUICE 🧃
Juuse Saros turns aside all 33 shots for the @pepsi shutout in the @PredsNHL's first win of the season! pic.twitter.com/REntJRHKzW
— NHL (@NHL) October 23, 2024