TILANNEHUONE

Russell paalulle huippuvedolla – Bottas hännille

13.06.2026 18:17

Formula 1

Katalonian GP:n paalupaikalle jyräsi lauantain aika-ajossa Mercedeksen George Russell huippuajalla 1.14,679. Paalu on britille suuri helpotus viime kisojen takapakkien jälkeen. Aika-ajon kakkonen oli Ferrarin Lewis Hamilton, joka jäi vain 0,064 sekuntia. Kolmossijan otti MM-sarjan johtonuori Kimi Antonelli, 19. Hän jäi tallikaverilleen 0,319.

Ferrarin Charles Leclerc ajoi levottoman autonsa rengasvalliin Q3:lla ja aiheutti radalle punaiset liput. Leclerc oli aika-ajon kymmenes.

Cadillacin Valtteri Bottas putosi jälleen Katalonian GP:n ensimmäisessä aika-ajojaksossa. Suomalaiskuski oli aika-ajon 20:s. Bottaksella oli jo kolmansissa harjoituksissa ongelmia jarrujensa kanssa. Tallikaveri Sergio Perez oli 19:s.

Fernando Alonso, 44, ilmoitti GP:n lehdistötilaisuudessa ajavansa viimeistä Katalonian osakilpailuaan. Aika-ajo ei sujunut hyvin. Espanjalaiskuski jäi letkan viimeiseksi. Myös tallikaveri Lance Stroll pujahti Alonson edelle sijalle 21. Alonso hävisi tallikaverilleen aika-ajossa ensimmäisen kerran muutamaan vuoteen.

Tuloksia tästä.