TILANNEHUONE

Saksan tuska hellitti – otti jatkopaikan

21.06.2026 07:30

Jalkapallon MM-kisat

Saksa otti toisen voittonsa MM-kentällä sunnuntain vastaisena yönä kaatamalla Norsunluurannikkon lisäjalla maalein 2–1.

Saksan piti painaa kunnon iltapuhde, sillä siltä hylättiin kaksi ensimmäisellä puoliajalla. Niistä vastasivat Alexandar Pavlovic ja Kai Havertz. Norsunluurannikko meni 1–0-johtoon 30. minuutin kohdalla Franck Kessien onnistuttua.

Toisella puoliajalla tunnin kohdalla sisään tullut Saksan Deniz Undav otti joukkueensa lopulta reppuun. Hän iski ensin 68. minuutilla ja lisäajan neljännellä minuutilla hän täräytti toisen maalinsa. Undav valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi.

Undavin maalit nostivat Saksan E-lohkon ykköseksi ja samalla jalkapallojätti katkaisi kaksien MM-kisojen kirouksensa, eli putoamisen jo lohkovaiheessa. Saksa on nyt 32. parhaan joukossa.