Ogier erittäin rajusti ulos – viety jatkotutkimuksiin
Toyotan ranskalainen tähtikuljettaja Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallin Västilä 2:n erikoiskokeella lauantaina. Ulosajo tapahtui, kun Ogier oli erikoiskokeen viimeisellä kilometrillä ja ajoi pätkää kovassa vauhdissa.
Erikoiskoe keskeytettiin punaisilla lipuilla heti tapahtuman jälkeen.
Ylen tietojen mukaan autosta on pyydetty lääketieteellistä apua ja paikalle on tulossa myös pelastushelikopteri. Yle kertoi hieman myöhemmin, että Ogier on saanut lääketieteellistä apua ja hän kommunikoi. Kartanlukija Julien Ingrassia on tietojen mukaan kunnossa.
Toyota tiedotti viestipalvelu X:ssä, että molemmat kuskit ovat ulkona autosta, mutta kuljettajaparin kunnosta talli ei kertonut mitään.
MTV:n mukaan molemmat kuskit vietiin sairaalaan lisätarkastuksiin. Ogier helikopterilla ja Ingrassia ambulanssilla.
Toyota kertoi myöhemmin, että molemmat kuskit tulivat autosta ulos omin voimin.
EK 17 ajettiin loppuun siirtymänä. EK 18 myöhästyy noin kymmenen minuuttia.
Ogierin ralli keskeytyi kärkipaikalta.
ℹ️ Car #1 has gone off the road in SS17. Seb and Julien are both out of the car. Further updates will be provided when available.
— TOYOTA GAZOO Racing WRT (@TGR_WRC) August 1, 2026
Update: Both driver and co-driver were able to get out of the car unassisted. They are both conscious and generally OK, and will be transported to hospital for further checks.
— TOYOTA GAZOO Racing WRT (@TGR_WRC) August 1, 2026
