TILANNEHUONE

Suomalaiset jäivät kärjestä Trondheimissa

06.12.2025 16:17

Maastohiihto

Maastohiihdon maailmancup jatkui lauantaina Norjan Trondheimissa. Lauantain ohjelmassa oli 20 kilometrin yhdistelmäkilpailu.

Naisten kisan voittoon hiihti Yhdysvaltojen Jessie Diggins ajalla 50.29,5. Toisen sijan kuittasi Norjan Heidi Weng jääden voittajalle sekunnilla. Kolmas oli Ruotsin Ebba Andersson 2,3 jääneenä. Suomalaisnaisista paras oli Johanna Matintalo 14. sijallaan. Hän jäi voittajalle minuutina. Kerttu Niskanen oli vasta 19:s ja Krista Pärmäkoski puolestaan 26:s.

Miesten kisassa Norja kahmi kahdeksan parasta sijaa. voiton vei Johannes Hösflot Kläbo ajalla 43.49,4. Toinen oli Harald Østberg Amundsen 0,7 sekuntia voittajalle jääneenä. Kolmannen sijan otti Emil Iversen 0,9 jääneenä.

Paras suomalainen oli Arsi Ruuskanen vahvalla hiihdollaan hän oli 14:s.

”Todella hienoa hiihtää tänään oli mono syönnillään. Pysyin seuraamaan kärkiletkaa hyvin ja ihan viimeiseen nousuun asti olinkin siinä mukana”, Ruuskanen toteaa.

Iivo Niskanen oli kisan 25:s. Hän jäi kärjestä kuitenkin 1.16 minuuttia. Niko Anttola oli kisan 31:s, Markus Vuorela 34:s, Ristomatti Hakola 36:s ja Ville Ahonen 40:s.