Susijengin MM-haaveille kirvelevä takaisku

Lauri Markkanen. @ AOP
Suomen MM-kisahaaveet kokivat kirvelevän takaiskun, kun Ruotsi kaatoi Susijengin Helsingissä torstaina numeroin 86-81 (23-20, 21-21, 20-20, 22-20).
Suomi oli asettanut suuria toiveita Lauri Markkaseen ja Sasu Saliniin, mutta molemmat pelasivat alle oman tasonsa. Markkanen ei onnistunut kertaakaan yhdeksässä kolmosyrityksessään ja hän heitti illan aikana vain 11 pistettä.
Ruotsin ykköstähti, Miami Heathissa pelaava Pelle Larsson oli sen sijaan pitelemätön. Larsson heitti 31 pistettä ja oli kentän hahmo ruotsalaisten hakiessa arvokkaan vierasvoiton Susijengin kotiluolasta. Simon Birgander säesti Larssonia heittämällä 17 pinnaa.
Vaikka Suomi oli vaisu, se roikkui kuitenkin ottelun loppuhetkille asti kiinni tuloksessa. Suomi oli tilanteessa 72-71 vain pisteen päässä Ruotsista ja vielä 8,6 sekuntia ennen loppua Susijengi oli vain kolmen pisteen päässä tilanteen oltua 84-81 Ruotsille.
Susijengi ei saanut kuitenkaan enää puristettua ottelua tasoihin ja kun Markkanen heitti muutama sekunti ennen loppua ohi, se oli sitten siinä.
MM-unelma ei ole vielä ohi, sillä Susijengi on omassa karsintalohkossaan toisena tasapisteittä Ranskan, Unkarin ja Ruotsin kanssa. Viro on jäänyt kolmikosta pisteen ja Slovenia kaksi. Lohkon kolme parasta joukkuetta selviytyy vuoden päästä Dohassa pelattaviin MM-kisoihin.
