Tapparan maalivahti sai lähteä
Liiga
Tappara ja maalivahti Paavo Kohonen, 22, ovat purkaneet pelaajan sopimuksen. Kohonen pelasi kaudella 14 Liiga-ottelua Tapparan paidassa ja torjui niissä 86,7 prosentin varmuudella. Kolmessa ottelussa maali pysyi kokonaan puhtaana.
Kaudella 2022-23 Kohonen oli tärkeässä roolissa Tapparan nuorten Suomen mestari joukkueessa. Hän sai silloin pudotuspelien parhaan tittelin.
Tappara hankki viikonloppuna maalilleen kevään koitoksiin Filip Lindbergin, 26. Hankinnan myötä Kohonen menetti paikkansa. Tapparan ykkösvahti on Juha Metsola, 35, joka on torjunut tällä kaudella 36 ottelussa.
Kohonen jatkaa peliuraansa Slovakian liigan HC Dukla Trencinissä, jonka luotsina on viime kaudella JYPin apuvalmentajana ollut Tommi Hämäläinen.