TILANNEHUONE

Tottenhamilla järkky kauden alku – ”Ei paniikkia”

30.08.2026 07:06

Valioliiga

Tottenham Hotspur hävisi lauantaina kauden toisen Valioliigan ottelunsa Newcastlelle kotonaan maalein 2–3. Kauden kahdella tappiollaan Tottenham pitelee nyt liigan viimeistä sijaa ennen sunnuntain pelejä. Joukkue ei ole vielä onnistunut maalinteossa tällä kaudella kertaakaan. Tappio Brendfordille tuli kauden avauksessa lukemin 0–3. Lauantaina kannattajia katosi lehtereiltä jo aikaisessa vaheessa.

”Tulos on pettymys, koska pelasimme paremmin kuin Newcastle ensimmäiseen maaliin asti”, manageri Roberto de Zerbi kommentoi.

”Olemme pettyneitä tulokseen ja kannattajiemme puolesta. Teemme paljon töitä ollaksemme loistava joukkue. Kun meistä tulee joukkue, voimme muuttaa Tottenhamin kahden viime kauden tarinan”, de Zerbi uskoo.

”Tämä tulos pitää unohtaa. En ole vihainen. Me teemme hyvin töitä ja tämä tulos oli epäonninen.”

”Pamiikkia ei ole. Tiedän mihin menemme ja mikä suunnitelma on. Olen kuitenkin pahoillani fanien puolesta. Pystymme parantamaan ja löytämään pelaajien välisen yhteyden kentällä”, manageri lisäsi.