Turkkilalla ja Versluisilla sujui kuin tanssi
Suomen Juulia Turkkila ja Matthias Versluis ovat olympialaisten jäätanssissa rytmitanssiosion jälkeen sijalla 12. Suomalaiset esittivät näyttävän Ricky Martin -sikermän, josta pinnoja tuli 77,96.
Kisaa johtaa Ranskan Laurence Fournier Beaudry – Guillaume Cizeron pisteillä 90,18. He esittivät täysin maagisen ja tuomarit hurmanneen Madonnan Vogue-biisiin tehdyn tanssin, mikä ei jättänyt ketään kylmäksi.
Toisena ovat USA:n pari Madison Chock – Evan Bates pisteillä 89,72. Kolmantena ovat Kanadan Piper Gilles – Paul Poirier pisteillä 86,18.
Mukaan jatkoon pinnisti myös jäätanssin olympiahistorian ensimmäinen ruotsalaispari Milla Ruud Reitan ja Nikolaj Majorov. He ovat kisassa rytmitanssin jälkeen sijalla 19. Pisteitä he saivat 67,31.
Rytmitanssissa oli mukana 23 paria, joista kolme karsittiin. Vapaatanssiosiossa mukana on 20 paria. Rytmitanssin teemana oli 90-luku.
Milano-Cortina: Jäätanssin vapaatanssi kilpaillaan keskiviikkona kello 20.30 lähtien.
Loistava esitys Juulia Turkkilalta ja Matthias Versluisilta, 77.96 pistettä ja tällä hetkellä toinen sija! 🙌
Kaikki Milano-Cortinan suorat lähetykset HBO Maxilla.#milanocortina2026 #olympialaiset #talviolympialaiset pic.twitter.com/Yd50SgFY2L
— Sports on HBO Max 🇫🇮 (@sportsonmaxfi) February 9, 2026
