TILANNEHUONE

Vaakanainen ja Teräväinen syöttövireessä

13.11.2025 08:13

NHL

NHL:n alkukauden paras vierasjoukkue NY Rangers onnistui myös Floridassa. Rangers voitti Tampa Bay Lightningin keskiviikkona peräti maalein 7–3.

Illan tehokkain oli Rangersin Artemi Panarin, joka oli syöttämässä neljää maalia. Vincent Trocheck teki kaksi osumaa, joista jälkimmäistä ja pelitilanteen 6–3:een vienyttä maalia puolustaja Urho Vaakanainen oli syöttämässä. Syöttöpiste oli Vaakanaisen kauden kolmas. Hän pelasi pakeista kuitenkin vähiten, vain reilut 19 minuuttia. Ottelu oli Vaakanaiselle uran 200:s NHL:ssä. Juuso Pärssinen ei taaskaan ollut mukana pelaavassa kokoonpanossa.

***

Buffalo Sabres taipui Utah Mammothille vieraissa maalein 2–5. Sabresin maalilla hääri Colten Ellis, joka teki 32 torjuntaa. Tappio oli Sabresille neljäs peräkkäinen. Utahin suomalaispuolustaja Olli Määttä passitettiin taas katsomoon.

Teuvo Teräväinen kerrytti syöttösaldoaan yhdeksään, mutta Chicago Blackhawks taipui New Jersey Devilsille jatkoajalla kotihallissaan 3–4. Teräväinen alusti Connor Bedardin ylivoimalla viimeistelemän 1–0-osuman avauserässä. Tappio katkaisi Hawksin kolmen ottelun voittoputken.