TILANNEHUONE

Vainio juoksi puolimaratonin kärkiaikaan

31.08.2025 15:26

Yleisurheilu

Alisa Vainio voitti sunnuntaina naisten puolimaratonin Lappeenrannassa huippuajalla. Vainio juoksi matkan kauden kotimaiseen kärkiaikaan 1.10.10. Tulos on samalla Vainion uran toiseksi paras. Vainio pitää nimissään myös Suomen ennätystä 1.09.30.

”Ihan hyvä kilpailu. Lähdin sillä ajatuksella, että juoksusta jää hyvä fiilis. Mitään muuta panosta ei nyt ollut. Juoksin treenikaveri Otto Ruuskasen kanssa alun. Se oli napakka, mutta sain sitten hyvin rauhoitettua ja rentoutettua juoksun”, Vainio pohti SUL:n haastattelussa.

”Kelikin oli hyvä. Ei tuullut. Reitti ei ollut mikään maailman nopein, mutta hyvä ja tuttu. Seitsemän kilometrin reitillä juostiin, joutui jonkun verran väistelemään muita juoksijoita.”

Vainion mielessä on jo Tokion MM-maraton.

”Nyt on ihan hyvä vire, kun vain pysyy terveenä. Ruotsi-ottelun jälkeen oli pieni flunssa, mutta taistelin sitä vastaan. Nyt pitää keskittyä huolellisesti siihen, että pysyy terveenä ja hyvällä fiiliksellä. Tokiossa pystyn sitten suoriutumaan omalla tasollani”, Vainio uskoo.