Elon Musk voisi sormia napsauttamalla ostaa milloin tahansa Liverpoolin
Englannissa on kohistu Elon Muskin mahdollisesta kiinnostuksesta Liverpoolin ostamiseen. Jukka Rönkä kehottaa painamaan asiassa jarruja.
Englannissa on kohistu uutisista, joiden mukaan Elon Musk saattaisi ostaa Liverpoolin. Jukka, miten vakavasti näihin uutisiin pitää suhtautua?
Kysymys on pelkästään kuumasta ilmasta ja pullanmuruista eli pelkistä puheista.
Kohina alkoi siitä, että Elon Muskin isä Errol totesi Radio Timesin haastattelussa, ettei hän halua kommentoida asiaa, koska se nostaisi Liverpoolin hintaa. Se oli juuri sellainen lausunto, josta tänä päivänä on helppo potkia turvoksiin isompiakin otsikoita.
Voisiko Musk oikeasti ostaa Liverpoolin?
Kun kyse on niin rikkaasta ja niin arvaamattomasta henkilöstä kuin Elon Musk, kaikki on mahdollista. Hän osti aikoinaan vastoin kaikkia odotuksia Twitterin ja hänen rakennuttamansa raketti on käynyt jo avaruudessa.
Lähtökohtaisesti jalkapalloseuran ostaminen vaatii kahta asiaa – sitä, että joku haluaa ostaa, mutta ennen kaikkea, että nykyiset omistajat haluavat myydä.
Liverpoolin omistava amerikkalainen Fenway Sports Group on monessa yhteydessä sanonut olevansa sitoutunut Liverpooliin, mutta jos Musk oikeasti haluaisi ostaa Liverpoolin, tilanne saattaisi muuttua nopeasti.
FSG tuskin myisi Liverpoolia käyvällä hinnalla, jonka arvioidaan olevan tällä hetkellä noin viisi miljardia euroa.
Muskin omaisuuden arvioidaan kuitenkin olevan 420 miljardia, mikä on yli 30-kertainen FSG:n pääomistajan John W. Henryn omaisuuteen verrattuna. Musk voisi sille päälle sattuessaan sormiaan napsauttamalla tarjota Liverpoolista huoletta kaksin-, kolmin- tai nelinkertaisen ylihinnan eikä se tuntuisi hänen rahoissaan missään.
Jos näin kävisi, silloin oltaisiin lähellä kauppoja, koska FSG:n pohjimmainen tarkoitus Liverpoolin omistamisessa on liiketaloudellinen. Varmasti he rakastavat jokaista Liverpoolin voittoa, mutta eniten he rakastavat sitä voittoa, joka näkyy pankkitilillä.
Elon Musk on tunnustanut olevansa Manchester Unitedin kannattaja. Miksi siis Liverpool?
Sepä se. Muskin isä kertoi Radio Timesin haastattelussa, että heidän perheellään on pitkäaikaiset sidokset Liverpooliin, sillä hänen äitinsä eli Elon Muskin isoäiti on syntynyt Liverpoolissa ja heillä on edelleen sukulaisia Liverpoolissa. Errol Musk kertoi myös, että heidän sukuhaaralaisensa tunsivat myös Beatlesin jäseniä, jotka asuivat samoilla nurkilla.
Elon Musk itse on tunnustanut kannattaneensa pikkupojasta lähtien Manchester Unitedia, ja niin herkullisia kuin Liverpool-uutiset ovatkin, luulen, että Manchester United olisi todennäköisin ostokohde Elon Muskille. Hänen ei tarvitse ostaa yhtään jalkapalloseuraa sijoitusmielessä, vaan silkasta rakkaudesta – ja kannatettavaa jalkapalloseuraa ei noin vain vaihdeta. Ei varsinkaan Manchester Unitedia Liverpooliin.
Jos leikitään kuitenkin ajatuksella, että Musk ostaisi Liverpoolin, mitä Liverpoolille tapahtuisi?
Sitä on turha edes yrittää arvuutella, sillä Muskin liikkeitä on mahdoton ennakoida.
Ennen vanhaan hän olisi voinut sotkea koko jalkapallomarkkinan, mutta nykyaikana, jolloin seurojen kulutusta on rajoitettu tarkoilla ja toimivilla säädöksillä, rahalla rellestäminen ei enää onnistu.
Newcastle on tästä hyvä esimerkki. Sillä on takanaan jalkapallomaailman rikkaimmat omistajat, mutta niin vain sekin on tilanteessa, että Newcastlen on todennäköisesti pakko myydä viimeistään kesäkuussa jopa yksi suurimmista tähtipelaajistaan pysyäkseen tämän tilikauden vaikutusalueella Valioliigan ja UEFA:n kulurajoitusten sisällä.
Sama katto tulisi vastaan myös millä tahansa Muskin mahdollisesti omistamalla huippuseuralla. Stadioneita ja muita tivoleita hän voisi rakentaa mielin määrin, muttei millaista tahansa jalkapallojoukkuetta.
Siksi en vielä tältä istumalta usko, että mies, jolle edes taivas ei ole rajana, olisi oikeasti ostamassa sen enempää Liverpoolia, Manchester Unitedia kuin mitään muutakaan jalkapalloseuraa taloudellisesti näin voimakkaasti säädellyssä markkinassa.