Historiallisen kova Ykköspesis on kolmen suuren ja Kankaanpään näytöstä
Juha Puhtimäki, Puna-Mustat ja Jyväskylän Kiri tuovat Ykköspesis-kauteen historiallisen kovan latauksen, mutta Pekka Arffman nostaa nousijasuosikkeihin myös Kankaanpään.
Miesten Ykköspesiksessä on yksi kysymys, johon kaikki tuntuvat huutavan vastausta: Pekka, nouseeko Puna-Mustat ensi kaudeksi Superpesikseen?
Puna-Mustat on ilman muuta vahva ennakkosuosikki, mutta ei ainoa. Myös Jyväskylän Kiri ja Kankaanpää ovat siinä nipussa, josta ensi kaudeksi Superpesikseen nouseva seura todennäköisimmin löytyy.
Vaikka urheilussa kaikki on tunnetusti mahdollista, Ykköspesiksen ja Superpesiksen voimasuhteet ovat tällä kaudella sellaiset, että jos Ykköspesiksestä haluaa nousta ensi kaudeksi Superiin, silloin kannattaa valita se reitti, joka vie Superiin suoraan.
Ykköspesiksen kakkonen karsii toki myös paikasta Superiin, mutta sieltä tulee todennäköisesti sen tason vastustaja, että vaikeaa on.
Miten näet näiden kolmen kärkiseuran asetelmat?
Juha Puhtimäen siirtyminen Puna-Mustiin on tietenkin valtaisa asia monessa mielessä, mutta Puna-Mustien hartiat Puhtimäen takana ovat talven aikana levenneet enemmän kuin odotettiin.
Farmisopimus Mansen kanssa oli erinomainen ratkaisu, joka tuo kauden aikana useita Mansen lupaavia nuoria pelaajia saamaan peliaikaa PuMussa. Heidän lisäkseen Mansesta tuli uransa parhaan kauden pelannut Leevi Lehto ja nyt myös kokenut Lauri Kivinen vahvistaa PuMua.
Puhtimäen merkitys korostuu etenkin ulkopelissä. Vaikka Ykköspesiksen taso on noussut viime vuosina, Puhtimäki on edelleen ylivoimainen pelaaja Ykköspesiksessä – mutta hän ei ole ainoa kivijalka. Kivisen, Lehdon ja Mansen nuorten lupausten lisäksi PuMun riveissä on Nooa Hoikan, Ville Rämetin, Veli-Matti Sigvartin ja totta kai Jere Dahlströmin kaltaisia pelaajia, jotka ovat kovia sanoja Ykköspesiksessä.
PuMussa on satsattu myös valmennukseen ja pelinjohtoon kokonaisvaltaisesti ja tässäkin mielessä pohjat alkavat olla sillä tasolla, että nousu Superiin voi tapahtua hyvinkin jo tänä vuonna.
Jyväskylän Kiri on koonnut myös todella vahvan joukkueen, jossa käytännössä kaikilla pelaajilla on Superpesiksen kokemusta vuoden tai kahden takaa.
Myös uudet hankinnat olivat järkeviä. Joensuusta tullut Iiro Nokkala voi olla todella dominoiva pelaaja Ykköspesiksessä, Juuso Keski-Koukkari on porrasta alempana edelleen kovan tason lyöjäjokeri ja Aleksi Vainio oli hyvä hankinta Kouvolasta, vaikka joutuukin kamppailemaan lukkarin paikasta Lauri Vuollon kanssa.
Kirillä oli jo viime vuonna Miikka Matikan ja Atte Brandtin kaltaisia pelaajia, jotka voisivat hyvin pelata edelleen Superissa. Yksi mielenkiintoinen seurattava on myös huippunopea etenijä Juho Matola.
Kankaanpää voitti viime kaudella Ykköspesiksen mestaruuden, mutta hävisi karsinnassa Haminalle. Atte Hakalan lähtö Imatran vastuuvalmentajaksi ja pelinjohtajaksi oli takaisku, mutta Mikko Vainionpää on kokenut kehäkettu pelinjohtajana.
Joukkueen runko pysyi varsin hyvin kasassa. Miska Mäkiviita oli hyvä hankinta Seinäjoelta, samoin Kaapo Kalmari Hyvinkäältä. Varsinkin Mäkiviita on mielenkiintoinen pelaaja. Hän on lupaava lukkari, vaikka pelaakin kesällä valtaosin linjassa, sillä ykköslukkarin paikassa on kiinni Johannes Kerola, jolla on kaksoisedustussopimus Hyvinkään kanssa.
Puna-Mustat ja Kiri ovat ymmärrettävästi saaneet kauden alla suurimmat otsikot, mutta Kankaanpäätä ei pidä unohtaa. Joukkueessa on Kerolan ja Mäkiviidan kaltaisten nuorten lupausten lisäksi useita Sami Mikkolanahon, Jesse Rantamäen, Teemu Utusen ja Arttu Vilanderin kaltaisia pelaajia, joilta löytyy Superpesis-kokemusta.
Myös Kempeleestä siirtorajan loppuun saakka vuokratulla Juhani Ojalalla on Superpesis-kokemusta yli 250 ottelun verran.
Tässä ovat joka tapauksessa ne kolme joukkuetta, joista löytyvät runkosarjan päätteeksi suoraan Ykköspesiksen välieriin menevät kaksi joukkuetta – ja jäipä näistä joukkueista mikä tahansa pelaamaan puolivälieriä muiden sijoille 3-6 sijoittuneiden joukkueiden kanssa, sen jääminen rannalle välieristä olisi yllätys.
Mitkä joukkueet ovat näiden kolmen seuran lisäksi vahvimmin kiinni muissa pudotuspelipaikoissa eli TOP6-sijoissa?
Niitä joukkueita on neljä – Koskenkorva, Puijo, Kouvolan kakkosjoukkue ja Simo.
En tiedä, onko Pesäpalloliiton tehtävänä pistää Ykköspesiksen joukkueet paremmuusjärjestykseen, mutta siinä mielessä liiton hehkutuksessa oli perää, että Koskenkorva on yksi kärkiseurojen vahvimmista haastajista.
Se sijoittui viime kaudella Ykköspesiksessä Kankaanpään jälkeen toiseksi ja joukkue pysyi hyvin kasassa. Lisäksi Tepon veljekset, Justus ja Rasmus olivat hyviä hankintoja. Justus oli viime kaudella JymyJusseissa Superin parhaita etenijäjokereita ja Rasmus tuo kotiutusvoimaa.
Kilpailu Ykköspesiksen kärjessä on kuitenkin kiristynyt ja siksi Koskenkorva lähtee tähän kauteen vasta kaikista kovimpien kärkiseurojen haastajana.
Puijon pelättiin hajoavan viime kauden jälkeen, mutta joukkue pysyi hyvin kasassa ja sitä saatiin myös vahvistettua. Hankinnoista mielenkiintoisin on Kiteellä vaihtaja- ja lyöjäjokerina hurjan kauden viime vuonna pelannut Samu Vainikainen. Myös Aleksanteri Haukalla on Superpesis-kokemusta, viimeksi viime kaudelta JymyJusseissa.
Kahden välivuoden jälkeen pelikentille palaava Heikki Rantanen on mielenkiintoinen veto lukkariksi. Rantanen on perinteinen tolppalukkari ja on tässä mielessä piristävä poikkeus nykylukkareiden valtavirrassa.
Koskenkorvan ja Puijon lisäksi tähän kakkosryhmään kuuluu myös kaksi kysymysmerkkiä – Kouvolan kakkosjoukkue ja Simo.
Kouvola ei voi sääntöjen mukaan nousta, mutta joukkueessa pelaa lukuisia Kouvolan Superin ringissä tai sen liepeillä olevia nuoria ja lupaavia pelaajia Aaron Honkasen, Jiri Joukaisen ja Miki Likanderin johdolla.
Ykkös- ja kakkosjoukkueen välillä on varmasti muutenkin kesän aikana liikennettä, kuten oli viime kaudellakin. Kokoonpano voi siksi elää ja joissakin peleissä Kouvolalla voi olla melkoinen nippu kehissä – varsinkin, jos myös Juho Hacklin nähdään kesällä Koplan kakkosjoukkueen riveissä.
Simo on samalla tavalla kysymysmerkki, sillä Kirillä on farmi Sotkamon kanssa. Kainuussa kasvaa useita Aatu Vuorisen, Kasperi Vehkaojan, Atte Pelkosen ja Valtteri Virtasen kaltaisia lupaavia nuoria pelaajia, jotka vahvistavat kesän aikana Simoa. Yksi autolastillinen voi heittää yhden ottelun voimasuhteita puoleen tai toiseen.
Onko kesän jakolinjat Ykköspesiksessä siis 3+4+5?
On. Pohjakoriin jäävät Jyväskylän Lohi, Kannus, Ylivieska, Seinäjoen Maila-Jussit ja Siilinjärvi.
Lohi on ollut yksi viime vuosien väriläiskistä Ykköspesiksessä, mutta viime vuonna sitä rokotettiin rankasti siirtomarkkinoilla. Joukkueen kokoaminen oli viime syksyn menetysten jälkeen haastavaa, mutta Lohi sai kovalla työllä koottua kohtalaisen joukkueen.
Kausi on kuitenkin haastava, sillä sarjan kaksi viimeistä joukkuetta putoaa suoraan suomensarjaan. Lohelle ja muille häntäpään seuroille olisi elintärkeää välttää sijat 9-12, sillä runkosarjan neljästä viimeisestä joukkueet muodostavat putoamiskarsinnassa kaksi otteluparia (9-12 ja 10-11) ja otteluparien häviäjille tulee tylysti lähtö sarjasta.
Jos kesä on Lohelle haastava, ei se ole muillekaan pohjaseuroille helppo.
Kannusta vahvistaa muutama Eetu Sunin, Kasperi Salmelan, Riku Utasen ja Ville Takalan kaltainen pelaaja, jolla on tilillään Superpesis-kokemusta. Myös nuoret lupaukset Joona Haapanen ja Jussi Vihriälä ovat mielenkiintoisia seurattavia.
Suurin kysymysmerkki Kannuksessa on kuitenkin se, miten paljon ja miten pitkään esimerkiksi Haapasen ja Vihriälän kaltaiset pelaajat pelaavat kesällä Kannuksessa – ja tuleeko esimerkiksi Vimpelistä, Kempeleeltä tai Pattijoelta kesän aikana muitakin pelaajia Kannukseen.
Ylivieskan ykköspuheenaihe on Sami Haapakosken paluu kasvattajaseuraansa, mutta Haapakoski saa olla melkoinen fakiiri, jos hän aikoo yksinään kääntää Ylivieskan kurssin.
Ylivieska on onnekseen sillä kulmalla Suomea, jossa pelaajat liikkuvat kesän aikana ristiin rastiin. Saku Saloranta on yksi Ylivieskan suunnitelmissa ollut pelaaja, mutta Saloranta pelasi ainakin tiistaina jo Kempeleen avauksessa.
Siilinjärveä auttaa runkosarjassa se, että sillä on farmi Joensuun kanssa ja se voi saada kesällä Joensuusta Seeti Surakasta, Onni Hirvosesta ja Mikael Virkkalasta alkaen todella kovan luokan vahvistuksia.
Seinäjoen Maila-Jusseissa tehtiin viime syksynä linjaus, jonka mukaan pääpaino on jatkossa naisten Superpesis-joukkueessa. Muut seurat haistoivat tilanteen ja veivät joukkueesta Ville Soinin, Antton Peltomäen ja Tepon veljesten johdolla seitsemän pelaajaa.
Maila-Jussit vältti jo viime syksynä putoamisen vasta karsintojen kautta ja nyt sarjapaikka on jälleen vaarassa. Tilannetta helpottaa hieman se, jos joukkue saa lainattua kesän aikana Veeti Kortehiston ja Joel Helimon kaltaisia vahvistuksia lähinnä Vimpelistä tai Mansesta.