Nyt koetellaan McMiesten kanttia, sillä Red Bullin kaivama lisävauhti voi murskata MM-unelman

Max Verstappen on voittanut kaksi edellistä F1-kisaa.

Formula 1

Nyt koetellaan McMiesten kanttia, sillä Red Bullin kaivama lisävauhti voi murskata MM-unelman

Singaporen GP:ssä kaikki katseet ovat siinä, miten rajusti Max Verstappen pystyy horjuttamaan Oscar Piastin ja Lando Norrisin MM-jahtia.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 1.10.2025 | KUVAT Red Bull Content Pool

F1-kausi jatkuu viikonloppuna haasteellisella Singaporen GP:llä. Viime kaudella GP:n voittoon ajoi McLarenin Lando Norris, jonka Red Bullin Max Verstappen joutui lopulta tunnustamaan vahvemmakseen.

Tänä vuonna kisasta odotetaan kolmen kauppaa, kun McLarenin MM-kärki Oscar Piastri haastaa viime vuoden kärkikaksikon.

”Neljän mestaruuden Verstappen on tehnyt paluun ykkössijoille ja vienyt nimiinsä kaksi viimeistä kisaa. Nyt McLarenin on ehdottomasti nostettava tekemisensä tasoa, että piste-ero säilyy. Red Bull on saanut koko pakettinsa paremmaksi vielä näin loppukaudelle, eikä tähtikuskikaan ole mitenkään luovuttanut mestaruustaistelusta”, ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari miettii.

”McLarenilla oli erittäin heikko kisa Bakussa ja Piastri lässähti todenteolla. Singapore antaa vastauksen siihen, missä talli nyt menee – ja viikonloppu tulee kertomaan myös sen, missä Piastri oikein menee. Mikä on kuskin korvien välin tila? Kestääkö hänellä kantti taistella mestaruudesta kynsin hampain? Bakussa aussin kisa tyssäsi ennen kuin kierrostakaan oli ajettu radan seinämään ja jo kisan startti oli pelkkää sotkua.”

”Piastria on pidetty todellisena jäämiehenä, mutta Bakun esitys ei tukenut sitä imagoa. Nyt Singaporessa nähdään nouseeko hän taas tasolleen. Itse uskon, että molemmat McLarenit kyllä vielä nousevat. Kumpi kuskeista on sitten Singaporessa parempi, riippuu ehkä siitä, että kummalle osuu parempi päivä niin, että ajatukset ja tekeminen kohtaavat.”

Ferrarit jäivät hyvän alkuviikonlopun jälkeen Bakun GP:ssä vasta sijoille kahdeksan ja yhdeksän.

”Ferrarit ja George Russell Mercedeksellä voivat hyvinkin olla sekoittamassa pakkaa Singaporessa. Muutenkin kokeneet kuskit voivat erityisesti pärjätä täällä. Hamilton on voittanut Singaporen GP:n kolmesti aiemmin.”

”Myös Carols Sainz on ajanut Ferrarilla voittoon Singaporessa. Williams-kuski olikin erittäin hyvässä vedossa Bakun katuradalla. Hän poimi kolmannella sijallaan kauden parhaan tuloksensa. Williamsin tallipäällikkö James Vowles odottaa kuitenkin, että Singapore on heidän autolleen melko hankala kisa ja sanoi, että palkintopallisija vaatisi pientä ihmettä.”

”Ihmeitä voi kuitenkin tulla, sillä säätila lupaa todella lämmintä ja kartalla on myös vesipisaroita. Jos säässä pahin skenaario toteutuu, on tämä kisa hyvin vaativa ja erityisesti sitä tulokaskuskeille. Singapore on hyvissä olosuhteissakin kuskeille fyysisesti rankka, mutta jos huono sää tuo lisäjengaa, niin kokemus on ehdotonta valttia”, Mustakari näkee.