TILANNEHUONE

Vaihteleva sää riesana – Leclerc testasi silti

27.01.2026 19:03

Formula 1

Ferrari oli ensimmäistä kertaa radalla Barcelonan F1-testeissä tiistaina. Testipäivää ajettiin epävakaisissa olosuhteissa, mutta Ferrari päätti silti ajattaa kuskejaan. Charles Leclerc ajoi Ferrarilla aamupäivän ja iltapäivän ratissa oli Lewis Hamilton.

Leclerc ajoi 64 kierrosta vaihtelevissa olosuhteissa. Seuraa Leclercille teki radalla Red Bullin Max Verstappen, jonka päivää väritti pieni liukastelu radan ulkopuolelle, mutta autoon ei kuulemma tullut vaurioita. Mediatietojen mukaan Verstappen oli Leclerciä kuitenkin nopeampi. Ferrarin Hamilton ajoi puolestaan iltapäivällä 38 kierrosta.

Leclerc oli innoissaan testaamisesta ja muiden tallien autojen näkemisestä.

”Olen innoissani siitä, että näkee mitä kaikkea muut ovat kehitelleet, sekä siitä, että kun aletaan kunnolla vihdoin ajaa, näemme missä olemme verrattuna muihin”, Leclerc kertoi F1 tv:lle.

”Tämä kausi antaa kaikille talleille suuren mahdollisuuden tehdä jotain erilaista ja sitä kautta saada ehkä etulyöntiasemaa verrattuna muihin ja viime kausiin.”

Leclerc kertoi myös, että uusi auto on hyvin erilainen kuin edelliset ajokit. Ensimmäisenä päivänä opeteltiin tuntemaan auto. Auton suorituskykyä pohditaan myöhemmin.

”Toivon, että me olemme onnistuneet tekemään jotain erityistä. Mutta olimmepa aluksi missä tilassa hyvänsä, yritämme taas täysillä nostaa Ferrarin kärkeen. Edellisestä menestyksestä on jonkin verran aikaa, joten toivottavasti tämä on meidän kautemme”, Leclerc lisäsi.