McLarenin juhlatunnelmaa tallin tuhannessa GP:ssä himmentää hyytynyt vauhti
McLaren saavuttaa Monacossa maagisen 1000 GP-kisan rajapyykin. Tunnelmaa latistaa autojen vauhdin katoaminen viime vuoteen verrattuna.

McLarenin F1-tallilla on Monacossa juhlaviikonloppu. Sunnuntaina McLaren-kuskit starttaavat tallin 1000:een GP:hen samalla katuradalla, jolla se esiintyi myös historiansa ensimmäistä kertaa F1-kisassa.
McLaren on toinen talli F1-varikolla, joka on yltänyt tähän huikeaan GP-määrään. Ferrari ylitti tuhannen GP:n rajan kaudella 2020.
”McLarenin imagoon kuuluu olla sisukas ja päättäväinen. Sitä se on vuosien varrella ollutkin, muuten tälläistä määrää kisoja ei voisi koskaan saavuttaa. Tuhat GP:tä on aivan huikea määrä kisoja”, ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari toteaa.
McLaren on F1-taipaleellaan voittanut 203 Grand Prix -kilpailua, saavuttanut 561 palkintokorokesijaa, poiminut 177 paalupaikkaa sekä kuitannut 13 kuljettajien mestaruutta ja kymmenen valmistajien mestaruutta.
”Oma huikein McLaren-hetkeni on tietysti sinivalkoinen. Se on Mika Häkkisen ensimmäinen GP-voitto. Hän ajoi sen Jerezissä 1997. Kyllä siinä sydän lämpeni ja hehkutusta piisasi”, Mustakaari muistelee.
”McLaren on sykähdyttänyt kuitenkin useasti ja erityisesti valovoimaisen Ayrton Sennan aikoina vuosina 1988–1993. Se oli tiimin menestyksekkäintä aikaa ja Senna oli niin maaginen persoona radalla, ettei jättänyt ketään kylmäksi. Hän voitti McLaren-urallaan Monacon GP:n uskomattomat viisi kertaa.”
”Ruhtinaskunta onkin aina ollut erityinen paikka McLarenille, koska siellä talli aloitti kisaamisen F1-sarjassa toukokuussa 1966 eli 60 vuotta sitten. Bruce McLaren joutui tosin silloin keskeyttämään kisan yhdeksän kierroksen jälkeen öljyvuotoon”, Mustakari muistelee.
McLarenilla on myös yksi aivan erityinen piirre.
”Kyseessä on yksityistalli. Takana ei ole ollut isoa kansainvälistä autonvalmistajaa”, Mustakari huomauttaa.
McLarenin brittikuski Lando Norris ajoi viime kaudella uransa ensimmäisen F1-mestaruuden. Se irtosi kahden MM-pisteen erolla Red Bullin Max Verstappeniin. Samalla McLaren palasi mestariksi ensimmäistä kertaa sitten 2008, jolloin Lewis Hamilton kaasutti ykköstilan.
”Kuluvalla kaudella McLarenin tie sarjassa ei ole ollut yhtä sileä kuin viime kaudella. Suuret moottorimuutokset ovat vaikuttaneet autojen esiintymiseen. Norrisin paras tulos tällä kaudella on toinen sija Miamissa. Monacon toisissa harjoituksissa McLarenin auto puolestaan kyykkäsi Norrisin alla ja jätti radalle.”
”Sisukkuutta ja päättäväisyyttä vaaditaan tallissa taas kaikilta, jotta kausi kääntyy voittoisaksi”, Mustakari muotoilee.




