Miesten Itä-Länsi valinnoissa yksi räikeä vääryys ja toinen selvä vääryys
ElmoTV:n pesäpalloasiantuntija Pekka Arffman ihmettelee kahden loistokauden pelanneen pelaajan jättämistä ulos Itä-Lännestä.
Joukkueet miesten Itä-Länteen julkistettiin maanantaina. Pekka, menivätkö valinnat niin sanotusti putkeen?
Kokonaisuutena menivät, mutta valinnoista iskee silmään kaksi asiaa. Räikein on se, ettei alkukauden ylivoimaisesti paras lukkari, Hyvinkään Petteri Alanen ole Lännen joukkueessa.
Ymmärrän toki, että Ville Soini valittiin yleisöäänestyksellä Lännen lukkariksi, mutta eihän sen olisi tarvinnut estää Alasen valintaa. Arvo-otteluihin on yleensä valittu kaksi lukkaria ja niinhän nyt valitsi myös Itä. Siksi Alasen jättäminen rannalle on suoraan sanottuna räikeä vääryys.
Toinen asia on se, että Idän joukkueessa ei ole Joensuun lyöjäjokeria Juho Toivolaa, joka on lyönyt vain yhden juoksun vähemmän kuin lyöjätilastoa johtava Henri Puputti. Toivolan olisi ilman muuta kuulunut olla Idän joukkueessa.
Nämä olivat ne kaksi asiaa, jotka iskevät valinnoissa silmään.
Oliko sitten rajatapauksia?
Se on selvää, että me kaikki katsomme pesäpalloa hieman erilaisin silmin ja painotuksin. Olisin itse valinnut molempiin joukkueisiin muutaman yksittäisin pelaajan toisin, mutta kysymys ei ole samanlaisista selkeistä vääryyksistä kuin Toivolan ja etenkin Alasen tapauksessa.
Idän joukkueeseen olisin valinnut Imatran Vertti Veittikosken ja Kiteen Anttoni Jakobsonin sekä etenijäjokeriksi erinomaisen kauden pelanneen Sotkamon Elmeri Purmosen. Toki Purmosen kohdalla ongelmana olisi ollut se, että Sotkamosta on jo nyt maksimimäärä eli viisi pelaajaa, mutta tämän kauden esitysten perusteella Purmoselle olisi kuulunut paikka Idän joukkueessa.
Lännen joukkueeseen olisin nostanut Alasen lisäksi kaksi pelaajaa, joita siellä ei nyt ole. Toinen on Hyvinkään Miitri Pesonen ja toinen Mansen Tomi Lehtonen. Molemmat ovat pelanneet todella hyvän kauden erityisesti ulkona, mutta kuten sanoin, kysymys on enemmän makuasioista kuin huutavasta vääryydestä.






