Kalle Rovanperän kolmas sija osoitti kaksi asiaa hänen tilanteestaan

Kalle Rovanperän vauhti formularadoilla kiihtyy kiihtymistään.

Formulat

Kalle Rovanperän kolmas sija osoitti kaksi asiaa hänen tilanteestaan

Kalle Rovanperän kolmas sija Teretonga Parkin kisassa osoitti, että hän alkaa päästä sinuiksi formuloilla ajamisen kanssa - ja sen, mitä hän oppinut rallissa.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 24.1.2026 | KUVAT Red Bull Content Pool

Kalle Rovanperä ajoi ensimmäistä kertaa palkintopallisijan Oseanian Formula Regional -sarjan kisassa Uuden-Seelannin Invercargillin Teretonga Parkilla lauantaina.

25 kierroksen kisa ajettiin kosteissa olosuhteissa, mikä teki ajamisesta varovaista.

”Rovanperän alkuviikonloppu on ollut hyvä. Hän lähti lauantain ainoaan kisaan toisesta rivistä ja piti pintansa kisassa. Hän käytti erikoisen olosuhteen edukseen”, ElmoTV:n formula-asiantuntija Erkki Mustakari aloittaa.

”Radalla näytti olevan yksi vähemmän kostea linja, jota kaikki pääasiassa ajoivat. Linjan ulkopuolella oli vaikeaa ajaa ja se esti ainakin ohittamista. Muutamat kuskit liukastelivat ulos. Pieniä virheitä tuli kaikille, mutta Kalle ajoi omaa kisaansa viileällä maltilla.”

”Hurjapää todella osoitti, että hän osaa ajaa erilaisilla alustoilla ja erilaisissa olosuhteissa ja että kelin muutos ei häntä hätkäytä. Kalle on ajanut rallia monta vuotta hankalissa olosuhteissa ja ymmärtää eri alustojen metkuja. Nyt hän alkaa päästä sinuiksi formula-autonsa kanssa ja ymmärtää selvästi miten se toimii myös märällä alustalla.”

Kisan voittoon ajoi brittikuski Freddie Slater ja toinen oli Rovanperän Hitech-tallikaveri Jin Nakamura. Rovanperä jäi voittajasta 2,1 sekuntia.

”Muiden kuljettajien varovaisuus antoi saumaa Kallelle tässä kisassa. Muutkin palkintopallisijat menivät sellaisille kuskeille, joille kosteat ja vaihtelevat ajosäät ovat tuttuja varmaan jo uran alkumetreiltä asti. Kisan voittaja on britti ja kakkossijan vienyt japanilainen. Molemmissa maissa sääolot ovat vaihtelevat paljon ja useasti, joten he ovat tottuneet sellaiseen jo nuorina poikina.”

”Molemmat kärkikuskit ajavat F3-sarjaa ensi kaudella. 17-vuotias Slater Tridentillä ja 19-vuotias Nakamura HiTechillä. Jenkkikuski Ugo Ugochukwu oli  vasta kahdeksas. Hän aloitti sarjan todella vahvasti, mutta ehkä sade sää ei tuonut vahvuuksia esiin.”

Hyvän tuloksensa ansiosta Rovanperä on sarjassa nyt 13:s.

”Kalle on vasta alkuvaiheessa uraansa formuloissa. Kyllä tämä tulos tuo hänelle uskoa ja itseluottamusta – se myös tukkii epäilijöiden suita”, Mustakari lisäsi.

Sarja jatkuu Teretonga Parkilla sunnuntaina ensin toisella 25 kierroksen kisalla ja sitten 30 kierroksen pääkisalla.