Mitali on tiukassa Zagrebin MM-paineissa – Arvi Savolainen ykkösässä
Suomalaiset kreikkalaisroomalaisen painijat ovat kovassa paikassa Zagrebin MM-matolla. Luvassa ei ole yhtään helppoa ottelua ja mitaleille on kaikilla matkaa.

Suomalaiset MM-molskilla
Arvi Savolainen
Lähimpänä mitalia on suomalaisen painin ykkösässä Arvi Savolainen 97-kiloisissa. Hänenkin kaavionsa on niin kovilla miehillä täytetty, että Savolaisen realistinen sauma on voittaa kaksi ensimmäistä ottelua ja päästä keräilyerien kautta vääntämään paikkaa pronssiottelussa.
Pronssiotteluun pääseminenkin vaatisi venymistä, mutta yllätykset ja venytykset otetaan ilolla vastaan, jos niitä on tullakseen.
Savolainen on hyvässä kunnossa, mutta hän ei ole saanut vieläkään omaa mattopainiaan toimimaan optimaalisella tavalla. Pystypaini riittäisi hyvinkin mitaleille, mutta jos Savolainen ei pääse vyöryttämään kovimpia niskoja, silloin seinä tulee jossain vaiheessa vastaan.
Savolainen kohtaa perjantaina avausottelussa valkovenäläisen Kiryl Maskevitjin. Se este Savolaisen pitäisi selvittää suhteellisen helposti, samoin toisella kierroksella todennäköisesti vastaan tuleva Ukrainan Vladen Kozliiuk. Mutta sitten tulee todennäköisesti ylittämän seinä – kahden vuoden takainen sarjan maailmanmestari Kuuban Gabriel Rosillo.
Rosillon kaataminen olisi upea paukku, mutta siihen on vaikea uskoa.
Elias Kuosmanen
Toinen kuvakortti MM-matolla on Elias Kuosmanen 130-kiloisissa.
Myös Kuosmasen tie mitaleille on kivikkoinen. Hän kohtaa avausottelussaan torstaina Japanin Yuta Naran ja jos ja kun Kuosmanen hoitaa japanilaisen, seuraavaksi vastaan tulee todennäköisesti venäläinen Sergei Semenov. Sekin ottelu on vielä voitettavissa, mutta seuraavana kaaviossa väijyvä Iranin Amin Mirzazadeh on liian kova pala Kuosmaselle.
Kuosmanen on sinällään kyllä hyvässä iskussa, kuten sotilaiden MM-kisojen ykkössija ja Saksan GP:n kakkossija osoittivat. Hän on saanut myös lihasta ja painoa oikeisiin paikkoihin ja alkaa olla fyysisesti tarpeeksi vahvaa tekoa 130-kiloisissa. Kuosmanen on myös fyysisesti kestävä, mutta rajat MM-matolla tulevat vain auttamatta vastaan.
Kahdeksan joukkoon Kuosmasen pitäisi Savolaisen tavoin selvitä, mutta siinä se alkaa olla.
Jonni Sarkkinen
Jonni Sarkkinen aloittaa oman urakkansa 77-kiloisissa torstaina. Hän urakkansa on suomalaisista haastavin, sillä Sarkkinen saa heti avauskierroksella vastaansa Kazakstanin kivikovan Demeu Zhadrayevin – ja vaikka Sarkkinen jollain ihmeen konstilla selviäisikin Zhadrayevista, seuraavana vastaan tulisi vieläkin kovempi kanto, Japanin Nao Kusaka.
Sarkkinen paini viime vuonna Suomelle sensaatiomaisesti maapaikan Tokion olympialaisiin. Sarkkisen vahvuus ja samalla mahdollisuus on siinä, että hän on pystyssä hyvä heittämään.
Yllätysheitto voisi nytkin purra ja tuoda yllätyksen, mutta Sarkkisen vahvuudet tiedetään. Siksi todennäköisesti Sarkkisen painit päättyvät avausotteluun. Harmi vain, että Zhadrayev ei kuulu sarjan ennakkosuosikkeihin, joten toiveet keräilyeriin pääsemisestä ovat ohuet.
Matias Lipasti
Suomen neljäs edustaja kreikkalaisroomalaisessa on 72-kiloisissa painiva Matias Lipasti. Avauskierroksella perjantaina vastaan tuleva Kazakstanin Merey Maulitkanov on täysin voitettavissa. Jos Lipasti selvittää Maulitkanovin, seuraavaksi vastaan tulisi todennäköisesti Serbian Ali Arsalan. Vastus kovenee selvästi ja Lipastin voitto vaatisi suomalaisesta täydellistä onnistumista. Sauma siis on, vaikkei kovin suuri.