Pep Guardiolan ero olisi shokkiuutinen, mutta sen takana voi olla vieläkin isompi uutinen

Pep Guardiola on luotsannut Manchester Citya kesästä 2016 lähtien.

JalkapalloValioliiga

Pep Guardiolan ero olisi shokkiuutinen, mutta sen takana voi olla vieläkin isompi uutinen

Englantia ravistelevat uutiset Pep Guardiolan mahdollisesta erosta ensi kesänä. Jukka Röngän mukaan uutisen takana saattaa olla vieläkin suurempi uutinen.

Mari Salmela
TEKSTI Mari Salmela
JULKAISTU 19.12.2025 | KUVAT All Over Press

Jalkapallokohujen luvatussa maassa Englannissa kohistaan nyt Pep Guardiolan mahdollisesta lähdöstä Manchester Citysta ensi kesänä. Jukka, voivatko nämä uusimmat uutiset pitää paikkaansa?

Tässä pitää ensimmäiseksi katsoa, keneltä tämä kohun synnyttänyt uutinen lähti liikkeelle.

Se lähti liikkeelle The Athleticin David Ornsteinilta, joka on luotettavin lähde jalkapallon siirtouutisissa. Ornstein ei juhli skuuppien määrällä, vaan ennen kaikkea laadulla. Uutinen on siis otettava vakavasti.

Toinen asia on, mitä Ornstein sanoi. Hän sanoi, että Manchester City on aloittanut varautumisen siihen, jos Pep Guardiola päättäisi jättää tehtävänsä jo ensi kesänä. Tämä varautuminen on tarkoittanut käytännön tasolla mahdollisten seuraajavaihtoehtojen kartoittamista ja yksi vahvasti esillä oleva nimi on ollut Chelsean manageri Enzo Maresca.

Nämä ovat ne faktat, jotka Ornstein uutisoi – ja olen vakuuttunut, että näiden faktojen takana on aidosti betonia.

Se on sitten eri asia, mitä Etihadilla tulee tapahtumaan.

Jokainen tietää, että Manchester Citylla on niskassaan 134 syytettä taloudellisista väärinkäytöksistä ja niistä voi tulla ratkaisu minä hetkenä hyvänsä.

Vaikken olekaan mikään salaliittoteoreetikko, tässä nousee pakostakin esille kysymys, liittyykö Guardiolan mahdollinen lähtö jotenkin tähän tulossa olevaan ratkaisuun.

Guardiola teki vuosi sitten Cityn kanssa uuden kaksivuotisen jatkosopimuksen, joka ulottuu kesään 2027 saakka. Jos Guardiola edes harkitsee eroamista ennen sopimuksensa päättymistä, niin totta kai se herättää kysymyksen, onko tämän ensimmäisen uutisen takana vieläkin suurempi uutinen.

Guardiolahan sanoi alun perin, että jos Cityn todetaan syyllistyneen taloudellisiin väärinkäytöksiin, hän eroaa saman tien, koska silloin Cityn johto olisi valehdellut hänelle vakuuttaessaan, etteivät he ole syyllistyneet mihinkään laittomaan.

Vuosi sitten Guardiola lievensi lausuntoaan ja sanoi, että hän pysyy Cityn managerina, vaikka se pudotettaisiin Mestaruussarjaan.

Ollaan joka tapauksessa erittäin jännittävien ratkaisujen ja päätösten äärellä.

Mikä on oma arviosi, voiko Guardiola oikeasti jättää Cityn ensi kesänä?

Ornsteinin uutisen viesti on, että on se mahdollista. Sitä on kuitenkin mahdoton sanoa, miksi Guardiola lähtisi jo kesällä, vaikka hänen sopimuksensa kattaa vielä ensi kauden.

Liittyykö Guardiolan mahdollinen lähtö Cityn 134 syytteeseen vai ollaanko nyt kentällä käänteisessä tilanteessa kuin vuosi sitten, jolloin Guardiola teki jatkosopimuksen.

Hän teki jatkosopimuksen sillä hetkellä, kun City oli hävinnyt neljä ottelua peräkkäin ja se tuntui suistuneen raiteiltaan. Guardiolan viesti oli tuolloin, että hän on aiheuttanut kaaoksen ja hänen pitää se myös selvittää.

Jos Guardiola eroaisi ensi kesänä, kuka olisi hänen seuraajansa?

Ornsteinin mukaan Enzo Maresca on korkealla Cityn rankingissa, mikä sinällään on ymmärrettävää. Maresca toimi aikoinaan Manchester Cityn nuorten joukkueen valmentajana ja kaudella 2022-2023 hän oli  Guardiolan kakkonen korvattuaan tehtävässä Juanma Lillon.

Marescan taidot tiedetään ja tunnetaan ja hän varmasti istuu jalkapallofilosofialtaan siihen profiiliin, jollaista valmentajaa City etsii seuraavaksi managerikseen.

Marescan näytöt Chelseassa ja sitä ennen Leicesterissä eivät ole kuitenkaan täysin vesitiiviit ja pitäisin edelleen yllättävänä, että hän olisi vahvin ehdokas Guardiolan seuraajaksi. Maresca vakuutti itsekin perjantaina, että hän on vuorenvarmasti ensi kaudella Chelsean manageri.

Mikel Arteta olisi ilman muuta Cityn unelmien prinssi, mutta häntä on mahdoton saada lähtemään Arsenalista. Sen sijaan Cityn entisen kapteenin Vincent Kompanyn irrottaminen Bayern Münchenistä voisi hyvinkin onnistua. Guardiola on nostanut hänet aiemmin mahdolliseksi seuraajakseen tulevaisuudessa.

Uskoisin, että City kartoittaa ja analysoi myös Luis Enriquen, Andoni Iraolan ja Julian Nagelsmannin kaltaisten valmentajien sopivuuden Guardiolan mahdolliseksi seuraajaksi. Tässä on kuitenkin turha mennä asioiden edelle, sillä City tekee satavarmasti managerinsa valintaprosessin aivan eri tasolla kuin vaikkapa sen kuuluisa punainen naapuri. Siksi tällaiset vaihtoehdot, kuten Gareth Southgate, Frank Lampard tai jopa Oliver Glasner voidaan unohtaa saman tien.