TILANNEHUONE

Carolina onnistui Ottawassa – sarja katkolla

24.04.2026 08:04

NHL

Carolina Hurricanes tönäisi Ottawa Senatorsin jyrkänteen laidalle voittamalla pudotuspeliparin kolmannenkin ottelun. Voitto Ottawassa tuli maalein 2–1 ja Carolina johtaa sarjaa jo 3–0. Senators on seuraavassa pakkovoiton edessä.

Sebastian Aho pelasi 20 minuuttia, mutta tehoja ei tullut. Nollilla pysyi myös ketjukaveri Seth Jarvis. Carolinan maaleista vastasivat Logan Stankoven ensimmäisen erän alussa ja Jackson Blake toisen erän lopulla. Taylor Hall oli syöttämässä molempia maaleja. Stankoven, Blake ja Hall ovat tehneet pudotuspeleissä yhteensä jo 13 pistettä.

Ottawan ainoan tyylitteli Drake Batherson toisen erän 16. minuutin kohdalla.

Canesin Frederik Andersen torjui 21 kiekkoa. Ottawan Linus Ullmark urakoi 25 torjuntaa.

Nikolas Matinpalo puolusti Ottawalle lähes 20 minuuttia. Se oli kolmanneksi eniten kuudesta Senators-pakista. Tosin joukkueen ykköspuolustaja Jake Sanderson loukkaantui toisessa erässä Taylor Hallin taklauksesta. Hän saattoi saada aivotärähdyksen.

Ottelusarja on katkolla Hurricanesille lauantaina.